Nemcsak a fekete tea létezik Törökországban, hanem vannak más ismertebb és egzotikus teák is. Sőt, még fokhagyma tea is van. 😀
Najó, fokhagyma tea nincs, csak nekem sikerült véletlenül, amikor álmosan bedöntöttem a fokhagymát a teafőzőbe… Ez így nem jó, hogy fel kell ébredni a teafőzéshez, holott azért iszunk teát, hogy felébredjünk…
Tehát a teák. A fekete teát már megismertük. Mint írtam, a mai ismert teázási kultúra igencsak fiatal még. Ennek ellenére persze nagyon elterjedt, és ki mikor teheti, iszik egy teát. Sokkal inkább, mint a magyarok. Persze, mert a magyar laposüvegben tartja a csodaszert így ott is ihat, ahol messze van a kocsma. 🙂
Ez a teázási szokás viszont elsősorban a török fekete teára épül. A többi fajtát csak elvétve isszák. Ilyen pl. a zöld tea, amit alig-alig lehet a boltokban találni, és teázókban is csak ritkán.
Sokkal elterjedtebbek viszont a gyümölcsteák. Legismertebb a török almatea (elma çay), ami nagyon finom. Nemcsak akkor ajánlott már pislogni sem tudunk a fekete tea koffeinmennyiségétől, hanem úgy általában is jó beülni valahova és meginni egy almateát. Sajnos nem mindenhol tudunk ilyet inni. De a turistaövezetben azért nagyon gyakori.
Magunknak is vihetünk haza, ha a fűszerbazárba ellátogatunk (máshol is árulják, de a legjobb és legfrissebb a fűszerbazár), ahol ha nem figyelünk, máris 2-3 zsákkal bepakolunk a teákból.
Ha már a fűszerbazárban járunk, akkor a többi gyümölcsteákat is érdemes átnézni. Leggyakoribb a narancstea (portakal çay), és a csipkebogyó tea (kuşburnu çay). De találkozhatunk még hibiszkusszal (hibiskus çay). Tudom, a hibiszkusz nem gyümölcs, viszont itt a gyümölcsteákkal van egy kategóriában. Természetesen, ha jól feltúrjuk a bazárt, akkor citrom, és más gyümölcsökkel is fogunk találkozni.
De előbb fogunk a gyógynövényteákba belefutni, amiből hatalmas mennyiség és választék található a bazárban. Bár mindet lehetetlen felsorolni, de mégis kiemelek néhányat közülük. Bátrabbaknak ajánlom, hogy bátran próbálgassák. Nem nagy kaland 1-2 éjszakát a mellékhelyiségben ülni, ha esetleg rosszul választunk. 🙂
Kedvencünk a rózsatea (gül çay). A rózsás leírásnál már láttuk, hogy itt bizony a rózsát nemcsak szagolják, és nézegetik, hanem akár meg is eszik. Vagy éppen finom tea lesz belőle. Fekete teába 1-2 rózsafejet berakva nagyon finom lesz, és jó illat lesz a lakásban is (bár a macskák ilyenkor kiszaladnak). Vagányabbak simán is főzhetik a rózsát, de 20 fejnél többet tényleg ne tegyünk, mert akkor már mi is rügyezni fogunk. AZ ajánlott a 3-6 darab. Rózsateából is több fajta van. Általában az árán látszik, hogy milyen a minőség. A jó rózsatea nagyon drága is tud lenni, mert eleve a speciálisnál is egyedibb fajtából készül, válogatottan nagy a feje, éppen jó időben van szedve, stb… De mindez nem jelenti azt, hogy az olcsóbb rossz lenne. Inkább úgy fogalmazok, hogy az olcsó az az általános rózsatea, míg a drága inkább a különleges alkalmakra ajánlott. Néha akár 5x drágább is lehet.
Rózsateához hasonló a gránátalmavirág tea (nar çiçeğı), amit az élénk sötétvörös színéről ismerünk fel. Sajnos fogalmam sincs, hogyan írjam le az ízét… Próbáljátok ki!
További érdekes teák. Találunk vegyes virág teákat is, de a gyógynövényekben szinte korlátlan a választék. És a mennyiség is.
Ha ilyet szeretnénk, készüljünk fel, hogy teafőzés előtt nekünk is kell dolgoznunk vele. Pl. legutóbb, mikor Semát kértük, hozzon egy kis teát megfázásra, akkor egy olyan nagyobbacska zacskót hozott, amiben a fahéj, a gyömbér és még valamilyen más gyökér egyben volt. Jót játszottunk vele, mire sikerült feltörni. És persze a tea is olyan erős lett, hogy begyűrte a fazekat. De legalább abban a hónapban nem volt szúnyog a kerületben…
Gyógynövényekből ajánlom a citromfű teát (a török neve most nem jut eszembe, majd megnézem, és beírom a kommentbe), és a hársfavirág teát. Bár mindkettő kapható Magyarországon is (elsősorban csúnya és egészségtelen filteres változatban), de mégiscsak mókás, ha teafőzés előtt előkotrunk egy hatalmas zacskót, kinyitjuk, és jól belemarkolunk. 🙂
Képek most nincsenek, mert lusta vagyok nincs időm. Helyette nézzétek meg ezt a bazári macskát. 🙂
Egzotikus török teák,- Nyum Nyum, olívaolaj (1.000)
- Török kávé (1.000)
- Török tea (çay) (1.000)
- Rózsa (gül) (1.000)
- Ayran (1.000)
- Elma şekeri (RANDOM - 0.466)
rózsa tea nagyon nagyon lassan fogyott el
pedig minden vendégem kapott. néhányan inkább csak szagolgatták.
a cica meg a tipikus macsfetrengésben van.
Nagyon felcsigáztál ezekkel a teákkal. Augusztusban megyünk Isztambulba és már nagyon várom. A narancs teát hogy kell elképzelni? Narancs ízesítésű fekete tea, vagy valami instant szörny? A cica nagyon édi:)
Cicusnak átadtuk az üdvözletet. Egy elégedett dorombolás volt a válasz.
Úgy érzem, szeret híres lenni. 😀
Tudtam, hogy megint kimaradt valami… Az instant teákról nem írtam… legalább lesz egy újabb bejegyzés. 🙂
Természetesen van természetellenes instant narancstea is, de amit a bazárban árulnak valódi narancs tea néven, az nagydarabokból áll. Semmi fekete, vagy más alaptea, csak narancsdarabok.
Mondanám, hogy otthon is el lehet készíteni (ha akarod hibiszkusszal keverheted, mert állítólag jobban kiadja az ízét). Viszont Antalya a narancs hazája, és össze sem lehet hasonlítani a Magyarországon kaphatóakkal.
Úúúú. Még jobban be vagyok sózva:)))
Hamamról is írsz valamit?
Mindenképpen. Csak vannak „nagy” témák, amikről sokat lehet írni, és először össze kell szedni, hogy mit akarok. Különben kimarad egy csomó minden, mint a teánál.
Merhabalar! A legegészségesebb a fekete, vagy a zöld tea… bocs, de a többi csak kotyvalék, mesterséges katyvasz… kivéve a gyógynövényeket… azt sajnos cáfolnom kell, h zöld teát nem ismerik Törökországban, vagy nem kapható… érdemes esetleg jobban körülnézni ezügybenPl. Isztambulban! Mellesleg a bakkalokban (nagyobb éllemiszerüzletek polcain) lagalább 4-5 féle (helyi, nem kínai stb) zöld tea is kapható… egyébként a Fekete-tenger melléki (Trabzon, Rize környéki teák a legkedveltebbek… nóta is van: Rize güzel memleket çay kokayi gül gibi = Rize szép hely, teájának illata mint a rózsa…
Ja, és tessék vigyázni ezek a gyümölcs granulátumok (almatea, narancstea stb) tele vannak kféle adalékanyagokkal… tessék keveset fogyasztani belőlük… inkább a zöld-, vagy a fekete tea… nem azért mondom mert nekünk is van teakertünk, ahol évente 3x van teaszüret… de az tényleg természetes, egészséges… főleg, ha nincs agyon fermentálva, ízesítve…
Doğus çay, Akın çay, Kamelia çay, Çaykur, Ulusoy ezek a legismertebb márkák, minőségi teák
Ismét köszönöm a hasznos kiegészítéseket.
Én eddig nem sok zöld teát láttam. Ami furcsa nekem, hogy mindenki csak zöld tea (persze más-más gyártótól). De nincs külön csoportosítva, hogy pontosan melyik is. Magyarországon most már egészen szép választék van zöld teákból is, és rengeteg a teaház is.
Nekem a feketék közöl a Doğus Earl Gray jött be a legjobban. 🙂 És minden álmom elmenni Rizébe 🙂
Jövőre, ha minden jól megy mi is mennénk arra a vidékre… ill. kicsit még keletebbre Trabzon, Of… sógoromék épp tegnap jöttek vissza onnan a nyaralásból… 20 napig szinte egyfolytában esett, csak-egy órára sütött ki a nap… esténként pedig egészen lehült a levegő… de arrafelé még tiszta a patakokban a víz, „balzsamos” teaillatú a levegő…
Én úgy hallottam, hogy azon a vidéken mindig csak eső van, és a napsütés igazi ritkaság. Ezért is nő arrafele a tea. 🙂
Egyszer majd mi is szeretnék eljutni oda.
Rizébe én is szívesen elmennék. Imádom a teákat, és végre láthatok egy igazi tea ültetvényt. (India, Sri Lanka messze van) A fűszerbazárban meg sokféle teát vettünk. Utólag újra olvasva ezt a blog bejegyzést jót derültem, hogy pont ilyen teákat vettem:)) Bár eső után köpönyeg, de kiváncsiságból megkérdezem, hogy milyen típusú teát jelölnek a kövi kifejezések? (Csomagoláson olvastuk) cay filizi, cay harmani, cay kamelya
Ez valami olyasmit jelent, hogy szálas, törmelék stb? Bécsben lehet kapni caykur teákat, így tudunk majd választani:)