Mák, mák, fehér mák, sárga mák, kék mák

Ki hinné, hogy a mákból nem csak egy fajta van? Az emberben addig fel sem merül a gondolat, míg a boltban nem másikat kap.

Törökországban a mák egyáltalán nem ismeretlen. Sőt, kifejezetten jelentős máktermelő ország. A mákot persze elsősorban gyógyászati céllal termesztik, de azért probléma nélkül lehet venni bármely fűszerboltban. És az emberek is ismerik. Bár nem annyira, mint Magyarországon, és azért itt is létezik a félelem a mákos tésztától, azaz aki mákot eszik, az bizony be lesz lőve. Szerencsére aki vidékről származik, ezekben a badarságokban nem hisz, hiszen nekik sokkal természetesebb dolog.

Így aztán, gondoltam egyet, az Áldozati ünnepre készítek valami magyar süteményt, ha már a fél rokonság átjön látogatóba, és mi lehetne jobb, mint a mákos kalács.

A változatosság kedvéért most kimarad a kalács elkészítésének trükkje, mert az ég világon semmi izgalmas nem történt. Minden úgy történt, ahogy a receptben volt leírva, még akkor is, ha a recepttől azért ismét sikerült eltérni. Egyetlen izgalom az volt, amikor a kalács a sütőben – hála annak, hogy élesztővel túladagoltuk – egyszerűen letekeredett. De még ezt is könnyen megjavítottuk egy lendületes fakanalas suhintással.

A mák beszerzése viszont már sokkal érdekesebb volt. Elmentem a kedvenc fűszeresünkhöz, ahol kértem 30dkg (vagyis errefele 300g) mákot. Míg előkereste a polcról, ami leginkább egy kisebb könyvtárhoz hasonlít, addig én a teákat nézegettem, mi érdekeset fogunk inni a következő napokban (egy szó szerinti mezei teát vettem, amiben mindenféle réti dolgok, füvek vannak. Egyszerűség kedvéért csak tehén-teának hívom). Míg én kigyönyörködtem magam az egzotikumokban, addigra megkaptam a mákot. És néztem is nagyokat, mert a mák fehér volt.

Mondtam is, hogy hát ez a mák (törökül haşhaş)? Mire az eladó mondta, hogy van ilyen is, meg olyan is. Mák néven ezt veszik a legtöbben. De ha szeretnék, akkor nemcsak fehér mák, hanem sárga mák és kék mák is van (fehér mák – beyaz haşhaş, sárga mák – sarı haşhaş, kék v. fekete mák – mavi haşhaş, siyah haşhaş). És persze mindegyik darálva is kapható.

Persze a daráltat nem vettem meg, mert sose tudni hány napja készült, otthon pedig van kávédaráló (hatalmas felirattal rajta, hogy csak kávét szabad benne darálni, a leírásban pedig külön kiemelik, hogy mákot nem szabad beletenni). De a fehér máknak nem tudtam ellenállni. Vettem abból is, nemcsak a feketéből.

Hazaérve első dolgom az volt, hogy körbenézek az interneten, mi is az a fehér mák. Kiderült, hogy a magyar részen egyetlen oldalt leszámítva sehol semmi, csak hasonló rácsodálkozások. Mi, mákevő népként, sose halottunk olyat, hogy fehér mák. Természetesen az egyetlen oldal a Terebess Online volt (link a bejegyzés végén). Sajnos még ott is kevés információ van arról, hogy a fehér mák mégis miben más, vagy esetleg van-e olyan étel, amihez kifejezetten ez kell. Csak annyit tudtunk meg, hogy a fehér mák enyhén dióízű.

A saját tapasztalataim szerint ez a mák egy kicsit más ízű. Kinézetre pedig olyan, mint a fahéjas cukor. Az biztos, hogy fogunk még vele kísérletezni. Mókás lehet mondjuk két-három mákot használni a kalácsba, mi így csíkos lehet. Utána meg az búzakörökhöz hasonló alakzatokat is rajzolhatunk, és feltaláljuk a kalácsköröket. 🙂

Tehát lesz még folytatás. 🙂 Ez fenyegetés. 😀

Linkek: Terebess – Különleges mákok

Fehér mák és kék mák. Bár az üvegre még sárga mákot írtam, de azóta már rájöttem, hogy az mégiscsak fehér mák. De lehet, hogy mégis sárga?

11 Replies to “Mák, mák, fehér mák, sárga mák, kék mák

  1. Ez nagyon tetszik:) Azt hittem mákos pitét viszel:)) Mezei teáról lehet tudni, hogy mi volt benne mint összetevő?:) Bárcsak itthon is lenne olyan fűszeres mint kint… Jövőhéten megyünk Bécsbe és mindenképpen elmegyek a Nasmarktra. Fájdítom a szivem egy kicsit.

  2. Hát öööö, rá van írva, de ettől még nem fogom érteni. Bár, aki tapasztaltabb, az a zacskóra ránézve is megállapítja a tartalmát. Én csak odáig tudom, mikor egyszer vettünk valami téli megfázás elleni teát, és abban volt egész fahéj, egész gyömbér, egész csipkebogyó, egész rózsa, meg valami gyökerek is. 😀 Kár, hogy nem jöttünk rá, hogy lehet összetörni. A mozsár nem segített…Na tehát ebben ezek vannak:Neve Isırgan – Nane (Karışık Bitkisel Çay – ami azt jelent, hogy kevert gyógytea)Benne pedig: ısırgan otu (yaprak – levél) (Urtica sp – ez a latin neve), nane (menta, szintén levél)(Mentha piperita), Aynik otu (Agropyro repens), Yeşil yulaf (Avea sativa), Fasulya kabuğu (phaseolus vulgaris – asszem ezt magyarul egyszerűen csak babnak hívjuk), at kuyruğu (ez lófarkat jelent 😀 )(equisetum arvanse)

  3. A lófarokról jut eszembe. Szép nagy teás zacsit tarthatsz a kezedbe :DD Megnéztem a latin neveket és ez egy tisztító tea keverék ebből is vízhajtó. A növények ami benne van: csalán levél, tarackbúza gyöktörzs, zab, babhüvely, lófarok=mezei zsurló.

  4. Így jár az, aki alakra és kalandra veszi a teát, nem pedig megnézi mi van benne. 😀 De legalább tudom, miért sportolok egész este az ágy és a mellékhelység között. 🙂 🙂 :)Azt javaslom neked, hogy mikor legközelebb jössz, akkor egy latin szótárral menj be a fűszerbazárba (pontosabban az Arifoğu-ba). 🙂

  5. azért nem vagy semmi, lassan megtanulsz főzni, csak kis simítások kellenek a kalácshoz már :Dés abban a bizonyos gyógyteában egész erdő is volt. úgy egyben, fástól 😀

  6. Ha megtanulunk főzni, akkor már nem lesz olyan mókás. Bár mi biztos kitalálunk majd valamit! :DA tea egy valódi kirakó. Volt gyökér, szár, levél, gyümölcs és még kéreg is…hmm. tényleg egy egész erdőt össze tudsz rakni, mégha eredetileg mindenki külön is lakott. 😀

  7. szia. makfajtakrol kerestem a neten, igy talaltam ra erre a cikkre. azt szeretnem megkerdezni, mennyibe kerul kb. a mak torokorszagban? itt csak egyfajta van es nagyon draga. feheret es a sargat biztosan ki szeretnem probalni, sogorom most torokorszagban van es szeretnek vele hozatni. azert lenne jo tudni kb. az arat meg azt h hol keresse, mert ugy nem nagyon bizok benne, mert nem ismeri a makok. valaszod elore is koszonom, szep napot 🙂

    1. Helló!

      Kaidköy-ben, a kikötő közelében levő piacon, a fűszerárusoknál szokott lenni. Az interneten olyat találtam, hogy kb. 15 TL egy kg. Tehát ilyen árral számolhattok.
      Nem a Kadıköy-i a legjobb hely fűszerek ügyében, de ott elég sok olyasmit is lehet találni, ami máshol nincs.

      Megmondom, hogy izgalmasan néz ki, ízben viszont semmi különbséget nem találtam. Remélem, ez csak velem van így! 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük