Mudanya. Egy kellemes kis tengerparti város. Nincs frekventált helyen, nincs semmi különlegesség. Mégis az összes török gyerek megtanulja a nevét.
Mi Trianonnak hívjuk azt, amit ők Mudanyanak. Mindkét helyen az első Világháborút lezáró békenyilatkozat aláírása történt. És bár sok a hasonlóság (még az évszám is), a különbség mégis érezhető. Míg a magyarok Franciaországba mentek, addig a törökök otthon várták a franciákat, angolok, olaszokat és görögöket. Ezek után nem kell mondani, hogy sok minden másképpen alakult, még annak ellenére is, hogy az Oszmán Birodalom rengeteg területet vesztett.
A térképen jól látható, hogy Törökországból a tervek szerint alig maradt volna valami (de ismerős). Viszont Atatürk és csapata szembeszállt a szövetségesekkel, és kihajították őket az országból. Természetesen voltak még engedmények, megállapodások (egyik ilyen értelmében a Görögországi törökök Törökországba térhettek, cserébe a görögök is hazamehettek), de lényegében a törökök lakta területet sikerült megtartaniuk, Törökország független, szabad állam lett. Ennek a jelentőségét legjobban akkor érthetjük meg, ha megnézzük a szomszédokat (Irán, Kazahsztán, Grúzia), vagy akár az, hogy sikeresen kimaradtak a Világháború második epizódjából.
Így lett híres kisváros Mudanya.
A település a szokásos Anatóliai tengerparti forgatókönyv szerint fejlődött. Minden ilyen, vagy a görögök alapították, vagy elfoglaltak egy korábbi falvat és azt mondták, ők alapították. Tény, hogy az ilyen helyeken a történelem legalább 6000 éves. A görögök voltak az egyik olyan civilizáció, melynek komolyabb befolyásuk volt. Aztán persze jöttek a rómaiak, a bizánciak, a szelcsukok, majd az oszmánok. Közben ez a kisváros halakat fogott és olívabogyót szedett. Helyzeténél fogva mindig is egy jó összekötő volt Isztambul és Bursa között, de végül sose lett belőle komolyabb nagyváros.
Talán ennek köszönheti, hogy a történelmi belváros nem sokat változott az utolsó évtizedekben. Így ez egy remek hely, ahol a 19. századi török építészetet megtekinthetjük. Ha valaki Bursabol Isztambulba megy hajóval, vagy fordítva, akkor érdemes 1-2 órát eltölteni itt és sétálni a régi stílusú házak között. Érdemes benézni abba a házba is, ahol a békeszerződést aláírták. Nagyon hangulatos. És minden közel van.
Mudanya, ahol a törökök függetlenek lettek,A ház, ahol aláírták a békeszerződést (Mudanya Mütarekesi)
- Zeytinbağı - az olíva város (1.000)
- Bursa (1.000)
- Cumalıkızık - történelmi falu Bursa mellett (0.964)
- Isztambul - Bursa hidroplánnal (0.878)
- Hüsrev Tayla építész professzor (0.878)
- Turistakalauz - Mecsetek, templomok, zsinagógák - térképes lista 1 (RANDOM - 0.052)
ezt az infot nagyon köszi, legközelebb könnyebben tudom magyarázni nekik a mi történelmünket, mert tudom már a város nevét, így egy szóból is érteni fogják, amit eddig 20 percig ecseteltem. V.H.
Szívesen :)Én mindig úgy magyarázom nekik, hogy képzeljék el a saját történelmüket, de Atatürk nélkül.