1920.
A első Világháború már régen véget ért és mindenkinek elege is volt már a háborúskodásból. Csak két ország nem akarta megadni magát: Magyarország és Törökország. Míg Magyarország már lassan a Trianonhoz ért, addig a törököknél még csak most kezdődött minden.
„Isztambul erőszakos megszállása véget vetett a hétszáz éves oszmán államnak. Ma felhívjuk a török nemzetet, hogy védje meg kultúráját, civilizációs vívmányait, az élethez és függetlenséghez való jogát, vagyis jövőjét.”
Atatürk
A Nemzetgyűlés április 24-én Atatürköt választotta meg vezetőnek, hogy irányítsa őket, és kihajítsák a szövetségeseket Törökországból. Fontos, hogy gondosan ügyeltek, a köztársaság még utalásképpen se szerepeljen a nyilatkozatokban. Elmondásuk szerint a szultán fogoly, ezért nem tud a nép érdekeiben lépni, de majd ők kiszabadítják, és ebben kérték mindenkinek a segítségét. A törökök pedig felsorakoztak.
Szintén fontos, hogy a Nemzetgyűlésen belátták, nem tudják az Oszmán-Birodalmat megtartani a korábbi formájában. Kénytelenek voltak egyes területről lemondani azért, hogy másokat meg tudjanak menteni.
Amikor a törökök megindultak Isztambul felszabadítására, az ott állomásozó angolok próbáltak segítséget kérni a szövetségesektől, de azoknak már elege volt a háborúzgatásból. Így a görögökhöz fordultak, akik megragadták az alkalmat, hogy visszaszerezzék azokat a területeket, amelyek még Bizánci-Birodalom voltak. Ebből alakult ki végül a Török függetlenségi háború, amiből végül a törökök kerültek ki győztesen, megalakítva a modern köztársaságot.
One Reply to “1920. április 23. A Nagy Török Nemzetgyűlés”