Szeptember 12-én alkotmánymódosító választás lesz Törökországban.
Az egyik csoport (szándékosan nem akarok neveket írni) azt mondja, hogy az alkotmány nem enged utat a demokráciának. Ez leginkább a katonaság túlságosan nagy befolyásával igazolja.
A másik oldal viszont azt mondja, hogy pont azért marad meg a demokrácia, mert az alkotmány védi. Ha ez megváltozik, akkor bárki bármit megtehet.
Hogy ezt jobban megértsük, fontos tudnunk, hogy Törökországban a demokrácia nagyon speciális. Mégpedig valóban a hadsereg miatt, akik valóban a demokráciát védik. Ha kell, a kormány ellenében is. A Török Köztársaság fennállása óta a katonaság háromszor oszlatta fel a parlamentet, amit nyugaton puccsnak neveztek. Igaz, hogy valóban az történt, de nem a megszokott. Mert nem egy ember vette át a hatalmat katonai erővel, hanem egy intézmény. És minden alkalommal az ország védelme érdekében. Majd a rendrakás után új választásokat írtak ki, és visszavonultak.
Ez már néhányszor megvédte az országot a gazdasági összeomlástól.
De tény az is, hogy az 1980-as katonai hatalomátvétel túlságosan agresszívre sikerül, arra nem szívesen emlékeznek vissza az emberek.
Ezen kívül persze számtalan más dolog is van. Pl. az alkotmány tiltja, hogy a politika beleszóljon a vallásba (fejkendenős ügy). Az alkotmánymódosítással ez is megszűnik, megszűnhet.
Persze, mint jó választás előtt, most is megy a ködösítés, hogy pontosan miről is van szó.
A város mindenesetre tele van az IGEN és még inkább a NEM szavakkal. A hajóról leszállva úgy kell átverekednünk magunkat a kampányolók gyűrűjén. Néha az IGEN és a NEM próbálja egymást túlordítani. Általában sikerül is. Külön gratuláció nekik, hogy már reggel hétkor kint vannak, és este kilenckor is bírják még szusszal. Sőt, akkor a leghangosabbak!
A zokni és esernyőárus meg a többiek nem bírják. Ők két sarokkal odébb árulják a termékeiket.
Néha van egy harmadik csapat is, akik a se NEM, se IGEN tábort képviselik. Ők bojkottálásra hívják az embereket.
A legizgalmasabb viszont mégiscsak az, hogy külön erre a választásra készültek dalok is. Egyik párt még egy régi népdalt is átírt, amiben miniszterelnöktől kezdve mindenki benne van. Mint egy népmesében, ahol a jó győz a rossz felett.
Alkotmányváltoztató választás - szeptember 12.,- Karaköy kikötő távozott... a tenger mélyére... (1.000)
- Választások Photoshoppal (1.000)
- Választások (1.000)
- Beszállok a választásokba (1.000)
- A rosszarcú nyerte a választást (1.000)
- Két hét időzónán kívül (RANDOM - 1.000)
Ezt csak elképzelni lehet. Az eredmény meg majd eldől, aztán utána lehet értékelni.
Az eredmény eldőlt, aztán majd meglátjuk, jobb vagy rosszabb világ lesz.Mindenestre az azért érdekes, hogy az iszlamista kormány pont Ramazánra tette a választást.Olyan, mintha december 27-én, Karácsony után lenne. Úgyhogy szépen teltek az ünnepek… tele politikával és agresszióval.