Amikor még nagyban tombolt a Hidegháború, Amerikában sokat gondolkodtak, hogyan is működhetne az internet. Pedig csak el kellett volna jönniük Isztambulba. 🙂
Az internet működésének egyik fontos része az, hogyan is jut el a csomag, azaz az adat a címzetthez, majd pedig hogyan érkezik a válasz vissza. Végül azt a megoldást találták, hogy az adatcsomagra ráírják a címet, bedobják a hálózatba, majd pedig a számítógépek egymásnak küldik, és majdcsak megérkezik. Azaz ez olyan, mintha nem lenne posta, hanem úgy küldenénk levelet, hogy odaadjuk a szomszédunknak:
– Küld tovább a Bélának!
– Ki az a Béla?
– Kérdezd meg a te szomszédodat!
Isztambulban és Törökországban a dolmuş és a minibusz is pontosan így működik.
- Belépünk a hálózatra – felszállunk a buszra.
- Előfordulhat hálózat megtagadása, hálózati probléma, rossz jelszó, stb… – tele van a busz, más fele megy, stb… – ilyenkor ugyan úgy káromkodunk.
- Hálózati belépés elfogadva – sikerült felszállni.
- Kapunk IP címet – leültünk.
- Kalóz IP címet használunk – mégsem ültünk le, állva utazunk.
- Megnyitjuk a böngészőt – elővesszük a pénztárcánkat.
- Keresőbe bírjuk kérdést – előreordítunk, hogy nekadar? (mennyibe kerül)
- Elküldjük az információ lekésése parancsot – megkocogtatjuk az előttünk ülő vállát, kezébe nyomjuk a pénzt, és mellékeljük az utasítás: 1 személy a kikötőbe.
- Az adatcsomag számítógépről számítógépre halad a célállomásig – az előttünk ülő továbbadja a pénzt az utasítással együtt.
- Megérkezik az adatcsomag – a pénz eljutott a sofőrig.
- Biztonsági ellenőrzés – sofőr hátraordít, hogy ki küldte és hova akar menni (közben pedig bedudál egy kamiont egy kis utcába).
- Biztonsági ellenőrzés befejeződik – visszaordítunk a sofőrnek, kétszer is, mert nem hallja az Eurovision slágertől és a dudálástól.
- Visszaindul a válasz csomag – visszaindul a pénz: annak aki a kikötőbe megy. Láthatjuk, hogy SSL titkosítást alkalmaz. Nem mondja meg a csomag tartalmát, csak a címzettet. bár így a címzettről személyes adatok derülhetnek ki.
- Az adatcsomag számítógépről számítógépre halad a célállomásig – az előttünk ülők hátra adogatják a visszajárót az utasítással együtt.
- Megérkezik az információ – megkapjuk a visszajárót.
- Kijelentkezés a hálózatról – előre ordítunk, hogy ki akarunk szállni, sofőr padlófékkel megáll.
- Kilépés – leszédülés a buszról.
Nagyon ritkán, de tényleg csak nagyon ritkán előfordulhat, hogy vírus kerül a rendszerbe, és a visszajáró nem érkezik meg. Ilyenkor a többi számítógép antivirus módba kapcsol, és elbeszélget a vírusos géppel. Amennyiben a vírus már az adatküldés folyamán aktiválódik, és a pénz nem érkezik meg a sofőr szerverhez, akkor ő fok akcióba lépni egy 22 kg-os csavarkulcs nevezetű szuper féregeltávolítóval.
Internet elődje - isztambuli minibusz,- Rövidebb út (1.000)
- Ez itt a motorom helye! (1.000)
- Kérjük, oda jobbra parkoljon a helikopterrel (1.000)
- Isztambul közlekedése 4. (1.000)
- Minek ide biztonsági öv? (1.000)
- Autóval Isztambulban és Törökországban (RANDOM - 0.744)