Törökországban nagyon kreatív ételek vannak. Ezek legtöbbje igencsak finom is.
Viszont a pizza egy másik kategória. Ha létezik extrém sport, akkor a törökországi pizza az extrém konyha versenyszáma.
Törökországban, pontosabban Anatóliában már évszázadok (évezredek? – erről nem találtam adatokat) óta készítik a finom és ropogós úgynevezett török pizzát, amit Lahmancunak, és pidének.
Mind a kettő olyan, mint a pizza. Vékony kenyértészta, a tetején pedig valami finomság. Leggyakrabban darált hús.
A lahmancu a vékonyabb. Ő a közel-keletről származik. Gyakran csípős fűszerezésű a darált hús. Az olasz pizzával ellentétben nincs rajta paradicsomszós, bár a húsban azért előfordulhat. Maga a közel-keleti jellege is mutatja, hogy nem a paradicsom a jellemzője, hiszen az a mediterrán ételek fő alkotó eleme.
Az ő nagytestvére a pide. Szintén a közel-keletről származik. Így nála is a paradicsom nem tartozik a fő alkotóelemei közé. Sőt! A pide valójában csak a vékony kenyértésztát jelenti, üresen. A Ramazán (Ramadán) ünnepekkor elfogyasztott vékony tésztás köralakú kenyeret is pidének hívják.
Az igazi „török pizza”, a pide viszont hosszúkás. a Szélét behajtják, mint egy csónakot, hogy jól meg lehessen pakolni mindenféle finomsággal. Mondjuk sajttal. Nyamnyam!

Ezt a fantasztikus török ételt még Rumli is kipróbálta. Ayrannal természetesen. 🙂

Tehát Anatóliában már évszázadokkal az 1889-es olasz (modern) pizza felfedezése előtt volt saját pizzája. Ami nagyon is finom, főként laktató (egy kiadós pide evés után érdemes kétszer körbefutni Isztambult, hogy leadjuk az újonnan begyűjtött kalóriákat).
Éppen ezért, amikor az olasz pizza megérkezett Törökországba, akkor szembe találta magát az ősrégi Anatóliai pizzával. Nem is volt ezzel baj, mert a kettő jól elfér egymás mellett. Csakhogy a törökök úgy érezték, hogyha nem pidét vagy lahmancut esznek, akkor az az étel legyen valami nagyon más. És ezzel megkezdődött a pizza kreativitási verseny.
Biztos ismeritek azt, amikor a pizza „technikai selejtes” szélét nem akarják üresen hagyni, hanem sajtot tesznek bele. Ha viszont már sajt kerül a szélébe, akkor miért ne lehetne virslit is belerakni? És ha már virslis a pizza, akkor adjunk hozzá mustárt is. Mustárhoz pedig jól jön a sültkrumpli.
És ha már úgyis mindent összekeverünk, akkor mellé keverünk egy kis ezersziget salátaöntetet is. Ennyi már csak garantálja, hogy a „pizza” nem is hasonlítson a pidéhez.
De azért legyen törökös, ha már olaszos nem is. Így született meg a köftés pizza. Magyarul fasírtos pizza.

A pizza-extrémkonyha-kreatívitásban egyébként is a Pizza Hut jár az élen. Ők ezt a köftés megoldást egyszer már eljátszották, évekkel korábban. Csakhogy akkor még pizza alakját is hozzáigazították az különleges feltéthez.

Vajon akkoriban ekkora sikere volt a fasírtos pizzának, hogy újra elővették a régi bevált receptet?
Fasírtos pizza,- Citrom lékelő (0.956)
- Pastırma (0.956)
- Vegyél túlélő halat! (0.776)
- A lépcső nem eladó!!! (0.776)
- Porof Zihni Sinir (0.776)
- Kontrasztok országa (RANDOM - 0.044)
A köftét még sohasem próbáltam. Azt tk. milyen állatból készítik?
A tradicionális török köfte természetesen kuzu (bárány) húsból készül, de manapság a köfteci-nél gyakoribb a dana (borjú) húsból készült köfte. (igazán elvetemült helyen láttam már tavuk (tyúk) köftét is, de az azért még ritka, mint a fehér holló.
A köfte elkészítése a következő:
– darált hús, enyhén zsíros fajta (yağlı kıyma) (ez a törököknél azt jelenti, hogy van egy kiló húsban van néhány molekula zsír is)
– só, bors, paprika pehely, római kömény, fokhagyma (ez utóbbi pépesre vágva) ….vagy ezek helyett a köfte harcı, vagyis köfte fűszerkeverék (ha lehet a fűszerbazárból, ha nincs ilyen a közelben, akkor a török -bizim mutfak- zacskós keverék. A Knorr-t semmiképp nem ajánlom!
Az alapanyagokat összegyúrod, pihenteted egy órát, majd hamburger pogácsa méretű lapokat formázol, és faszén parázson, roston kisütöd. Ha nincs kéznél „ızgara makınesi”, akkor teflon serpenyőben, zsíradék nélkül.
Ha pedig erre is lusta vagy, akkor menj le az utca túloldalán a henteskez, és kérj előre elkészített „kasap köftesi-t”…..azt már csak sütni kell.
A henteseknél meglepő módon nagyon finom az előkészített köfte. És még az a veszély sincs meg, hogy azt a húst akarják így rád sózni, ami már túl régi.
A mi köfte receptünk pedig itt van. 🙂
Küldjetek ti is köfte recepteket! 🙂
Nagyon köszönöm Pisti! Ez több is volt,mint amire számítottam! 🙂
Evet,evet Piros! A pizza már lemarad a sorban!
Százszor is csónak alakú pide,mint egyszer pizza!
A kosztos úgyis fasírtot kért jövő hétre, lehet, hogy köftét kap…
És különben is a kiymali pidét jobban szeretjük, mint a pizzát 🙂
Mi Diyarbakirban találkoztunk igazán extrém változatokkal, ugyebár arrafelé hús nélkül minden elképzelhetetlen. Így esett ez a hawaii pizzával is, mert az nem hogy ananászt nem látott, de meg volt pakolva a sucuktól elkezdve a pastirmán át mindennel, ami a húsos feltét fogalmát kimeríti 😀 Gyorsan beláttuk, hogy jobban járunk egy igazi keleties pidével vagy lahmacunnal 🙂