Csokikrém

Isztambulban, meg úgy egyébként Törökországban, ha valamit nagyon is érdemes venni, akkor az a csoki. Főleg a pisztáciás.

Na, majd erről is lesz egy jó bejegyzés.

De most lássuk a csokikrémet!

Török csokikrém
Török csokikrém

A csokoládék Törökországban nagyon jók! Csak ajánlani tudom mindenkinek, aki errefele jár. És a legjobb, hogy a sima sarki boltban is be tudunk belőle vásárolni.

No persze mindez nem csoda egy olyan országban, ami imádja az édességet. Bár a törökök ha csokiról van szó, akkor inkább a keserűt választják.

És ha már itt tartunk, akkor néhány alapszó, ami elengedhetetlenül szükséges:

  • csokoládé – çikolata
  • tejcsoki –  sütlü çikolata
  • keserű (fekete) csoki – bitter çikolata
  • fehér csoki – beyaz çikolata
  • mogyorós – fındıklı
  • földimogyorós – yer fıstığıli
  • pisztáciás – fıstıklı
  • mandulás – bademli
  • kávés – kahveli
  • narancsos – portakalı

Persze a csokikrémből nem fogjuk a fentiek közül mindet megtalálni, de az alapok, mint keserű csokoládés, mindenképpen a listán fognak szerepelni.

A leghíresebb pedig a mogyorós. Még híresebb az, ami ráadásul csak mogyorót tartalmaz, csoki nincs is benne. 😀

Törökország kelet-fekete-tengeri tartományai, pl. Rize nagy mogyorótermelő vidék. A teával együtt innen látják el az országot finomsággal.

Bár lehet, hogy elsőre kicsit vadnak tűnik, reggelire csokikrémes kenyeret enni (fehér sajttal) és teát inni. Sőt! Akár másodszorra, harmadszorra, … és még kettőezer-négyszáz-huszonhatodszorra is az. De akkor is nagyon finom. 🙂

Nekem a kedvencem a Sarelle Duó, ami egyszerre tartalmaz két fajta csokit is. Ráadásul a 533 kalóriája igazán ideális a reggeli koffeinbomba mellé (török tea), hogy a motornak legyen elér energiája az egész napra. 🙂

15 Replies to “Csokikrém

      1. Avval próbáltam, itt Ankarában csak szezámmagos simit kapható, igaz abból kétféle is, a roppanós (çıtır simit), és a „puha kérgű” (ennek nem láttam még külön nevet). Nekem a roppanós a kedvencem.

            1. Kopasz simit előfordul az utcai árusoknál is, bár eléggé ritka. Sőt! Van kis simit is. Igazándiból a simit magára az úszógumi (hivatalosabban tórusz) alakra vonatkozik.
              Amire viszont én gondoltam, az barna lisztből (tahılı) készült simit, aminek a tetején napraforgómag és még ki tudja mi minden található. Ilyen a pékeknél kapható. Utcai árusoknál nem. Ezt érdemes csokival kipróbálni! De csak frissen. 🙂

  1. a troya török boltban láttam olyat, hogy mákvaj
    azt mondták, úgy lehet enni, mint az amerikaiak a mogyoróvajas kenyeret
    mit tudsz te a mákvajról, érdemes kipróbálni?
    van esetleg valami jó recept is?

    1. Ez a mákvaj a haşhaş ezmesi akar lenni?
      Mert ha igen, akkor az nagyon finom. Láttam már belőle kékmákból és barna mákból készültet, de csak a barnát kóstoltam eddig. Lehet kenyérre, vajas kenyérre kenve enni, vagy egyszerűen rákenni leveles tésztára, újjnyi szeletekre vágva kisütni, mint a kakaós csigát. Ha szereted a mákos tésztát/bejglit, akkor ez is izleni fog!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük