Izmir megyében, Şirince mellett egy különleges helyet találunk a tanulásra: Nasin Matematikai Fauluját.
A falut, pontosabban a tábort Aziz Nesin alapította azzal a céllal, hogy legyen egy hely, ahol a fiatalok elmélyedhetnek a matematika rejtelmeiben. Hasonlóan, mint egy angol nyelvtáborba, ide is azért jön az ifjúság, hogy tanuljon. Csak míg angolul tanulni menő dolog, a matematika mindig egy olyan dolog maradt, amit az emberek nagy többsége szeretne elkerülni. Egészen addig, amíg meg nem kell számolni, hány pár zokni került ki mosógépből… Pedig ha az iskolában odafigyeltek volna a valótlan számok oktatásakor, minden világos lenne…
Nesin Bácsi Matematikai faluja azért más, mint egy sima nyelvtábor. Kezdve mindjárt, hogy ez nem egy olyan hely, ahova nyáron kizavarjuk a csemetét, addig se hangoskodjon otthon, majd reméljük, hogy a koszon kívül más is ragad rá. Ez egy 54 000 négyzetméteres olíva farm, ahol természetes környezetben, a természetre hangolódva lehet a matematikára is ráhangolódni. Ez így elsőre furcsa lehet, hogy mégis hogy jön össze a természet és a matematika. Nem a technikai város közepén kellene a kvantumokat energiapályáját számolgatni és azon elmélkedni? Pedig nem! Hiszen a matematikai a természet alapja, és az embert már az ősidőkben is foglalkoztatta.
A matektanárom szavaival élve már az ősembernek is fontos volt tudni, hogy megszámolja az oroszlánokat a bokorban. Nem mindegy, hogy 1, vagy 3 morgós jószág fekszik ott. No és ha jön még 2 (+), vagy elmegy 1 (-)? No és persze az is fontos volt, hogy az ősember eldicsekedhessen az őshaverjának, hogy hány barátnője van (ilyet már nem mondott a matektanárom).
Tehát pontosan itt, a természet közepén fogja az ifjúság megismerni a matematikát, és elmélkedhet róla. A legjobb elmélkedési idő természetesen mosogatás és teregetés között van. Pl. amikor 7-es számrendszer szerint kell az alsógatyákat kipakolni a szárítóra. De a reggeli ébresztő is egy harmadfokú egyenlet megoldása alapján kikalkulálni. Aki pedig elkésik, az egész nap deriválhat…
Itt nincs TV, meg zene és más olyan dolog, ami elvonná a fiatalok figyelmét. De természetesen villany, melegvíz és vezeték nélküli internet azért van. Mert mindennek van határa. És ezen kívül mindenben önellátóak: magukra mosnak, főznek, stb…
A Matematika Faluban nincs vizsga, számonkérés, és nincs olyan, hogy jó matekos és rossz matekos. Itt minden arról szól, hogy az ifjúság megszeresse a matekot. Ezért különlegesen képzet tanárok tartanak érdekes és izgalmas előadásokat.
A matek táborban 150 férőhely van. Bővebb információk (angol) itt találhatóak.
„…Pedig ha az iskolában odafigyeltek volna a valótlan számok oktatásakor, minden világos lenne…”
Ez teccccc!
Ezexerint a valós számok ellentéte a valótlan szám. És ha ezt fordítva írjuk, akkor a képzetes számok ellentéte a képzetlen szám. Ezekután levonhatjuk a következtetést indirekt de azért explicit módon, hogy a valós szám az képzetlen szám, illetve a képzetes szám az valótlan szám!
Jajj, csak Kutiné, volt matektanárom ezt meg ne hallja, mert visszavonja az 5-ös matek érettségimet! 🙂
Nem tudom, hogy a valótlan számok menyire képzetlenek. De Isztambulban biztosan nem okozna nekik problémát a kebabok árulása. 🙂
Én is remélem, hogy a matek tanárom nem olvassa az írásaimat, mert még a végén idejön, és fejbe vág egy lapáttal.