A gólyák itt kóvályognak Törökországban

Második alkalommal helyeztek el jeladó készüléket (GPS) a magyarországi fehér gólyákra a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

Az idei csoport már Romániában tart, míg a tavalyiak leragadtak Törökországban. Ez egy újabb bizonyíték arra, hogy békacombból is lehet kebabot készíteni.

Gólya vonulás Isztambul felett
Gólya vonulás Isztambul felett

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületnek nagyon érdekes ötlete támadt azzal, hogy a gólyákra GPS-t helyeznek el, és így az interneten is nyomon lehet követni a vonulásukat (pontos link itt: gólya vonulás). Ezáltal tényleg megtudjuk, merre járnak a szárnyasok.

A gólyák hatalmas távot tesznek meg csak azért, hogy míg Magyarországon télen mindenki fázik és robotol, addig valami egzotikus helyen nyaraljanak. Nem ritka az sem, hogy akár Afrika déli pereméig is elrepülnek. Ez az út 8-15 hétig is eltarthat. Naponta akár 150-300 km-t is megtehetnek. A fiatalabb példányok beérik közép-Afrikával is, ahol híres béka koktélokat lehet kapni, és éjjel szól a „Virágéknál ég a világ, sütik már a rántott békát c.” dal 2013-as diszkó feldolgozása. A buli után a gólyák többsége nem talál még haza, így a következő pár évet valahol félúton töltik.

Két útvonalon szoktak a gólyák Afrikába repülni: Spanyolország (Gibraltár), és Törökország (Boszporusz). Anatólia kiemelt helyen szerepel a vándorló madarak útvonalán. Az összes kelet-, és közép-európai madár, és a nyugat-ázsiaiak jelentős része is itt megfordul, megszáll.

Isztambul (Bursa, Balıkesir) közelében található a madarak kedvenc megállóhelye, amit egyszerűség kedvéért Madár-tónak hívnak (Kuş Gölü). A rezervátumot pedig Madárparadicsomnak nevezték el (Kuş Cenneti Milli Parkı). Itt több, mint 3.000.000 madár szokott leparkolni a 270 különböző fajból. Ilyenek mint pelikán, réce (kacsa), kárókatona, fülemüle, fácán és persze a gólya. Arról már ritkábban írnak, hogy a tóban 23 halfajta is található. Persze csak ameddig meg nem érkeznek a madarak. 🙂

A Madár-tó nagyon jól kiépített a turistáknak. Számtalan megfigyelő toronyról megfigyelhetjük a megyfigyelnivaló madarakat, akik lehet, hogy éppen minket figyelnek meg, és tanulmányoznak, jegyzetelnek, stb… A parkba a belép 4 TL volt 2012-ben.

Madár-tó (Kuş Gölü) - Forrás_ Wikipédia
Madár-tó (Kuş Gölü) – Forrás: Wikipédia

Érdekes, hogy a GPS-el ellátott gólyák egyike sem állt meg a tónál. Sőt! Meg sem közelítették. A piros jelzéssel ellátott Tisza nevű gólya egyetlen madárparkot sem érintett. Miután Isztambul mellett eltöltött egy rövidebb időt, dél, majd kelet felé elhagyta országot. Később visszatért, és ma is Törökország közepén nyaralgat.

Ezzel szemben a narancssárga színű Zagyva elnevezésű gólya Görögország felől érkezett, majd pedig a népszerű török tengerparton, Fethiye-Kaş körzetében telelt. Kisebb utazásokkal ma is a közelben tartózkodik. Bár a népszerű turistahelyeket elkerülte. Rejtély, miért…

Kíváncsian várjuk, hogy a harmadik, citromsárga színnel jelzett Pöstény nevű gólya majd merre fog tartani! Utoljára, augusztus 12-én a román-bolgár határon tartózkodott.

14 Replies to “A gólyák itt kóvályognak Törökországban

    1. Béláékat követni sokkal olcsóbb, és egyszerűbb, ráadásul finomabb! 🙂
      Mióta a gólya védett madár lett, kikerültek a receptes könyvekből….

      Viszont tényleg izgalmas lenne egy gólyakövető utazás!

    1. Igen. Nem néztem utána pontosan. A képen egy erősen kacsára emlékeztető madár volt. Most megnéztem, és azt mondja, hogy réce (tőkés réce). Ez alapján javítottam. De a hozzám hasonló városiaknak bent hagytam a kacsa elnevezést is. 🙂

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük