Egy nyaralás egyik legkellemetlenebb része, hogyha útközben – főleg éjszaka – derül ki, szükség lenne valamilyen gyógyszerre.
- Egy sima szaftos fejfájás mindig befigyelhet.
- Egy sima, de annál élménydúsabb gyomorrontás meg pláne befigyelhet.
- De az is lehet, hogy az ezeregyéjszaka eseményei ragadtak magával, és most esemény utáni tablettára lenne szükség…
De akárhogy is, ilyenkor általában az történik, amit már a Jurassic Park c. filmben is elmondtak: jön a pánik, meg a sikoltozás, és a futkosás.
Szerencsére Isztambulban ha valamiből nincs hiány, akkor az a kebab és a gyógyszertár. Úgy nőnek, mint a gombák.
Ezeket törökül Eczane-nak hívják (régiesen patika-nak). És könnyű őket megtalálni, mert egy hatalmas piros E betű van az kapu felett.
Amennyiben ez az E betű nem világít, akkor 99%, hogy a gyógyszertár zárva van. 1%, hogy kiégett az égő.

Ha viszont világít, akkor azt jelenti, hogy nyitva van. De csak jelenti. Előfordulhat, hogy elfelejtették lekapcsolni a lámpát, amikor hazamentek. De az is lehet, hogy valaki rátolta a szekrényt a kapcsolóra, így még pár évig folyamatosan fog égni…

Ezek az úgynevezett „normális” állapotok.
Csakhogy gyógyszerre nemcsak nappal van szükség. Előfordul, hogy a szomszéd éjjel énekel, így altató kell. A szomszédnak pedig fejfájás-csillapító. A nagymamának pedig új sodrófa, mert hirtelen eltört, amikor valaki fejjel nekiment.
Éppen ezért Törökországban már nagyon régóta létezik a gyógyszertár ügyelet. Törökül: Nöbetçi Ezcane. Ez az a patika, ami éjjel, és hétvégén is nyitva van.
Természetesen nem ugyan az az üzlet, hiszen akkor ott zombiknak kellene dolgozni, hanem mindig más. Az aktuálisan nyitva levő gyógyszertárat megtaláljuk a zártnak az ajtajára felfüggesztve. Ennek előnye, hogy a legközelebbit szokták megjelölni.
Persze ha éppen a török egzotikus ételeknek vannak tolmácsolási nehézségei a gyomrunkban, akkor nem jó megoldás ha az utcát járjuk, és keressük az ügyeletes gyógyszertárat. Még jó, hogy a mobiltelefon segítségével a porcelánbuszos helyiségbe az internetet is magunkkal vihetjük!
Szóval vagy felrakunk egy Nöbetçi Ezcane nevű programot, vagy elmegyünk erre a weboldalra. Itt mindjárt az elején kiválasztjuk, melyik városban (megyében) is vagyunk.
A következő oldalon találunk egy naptárat. Itt válasszuk ki, melyik napon is szeretnénk rosszul lenni. Majd pedig az oldalon válasszuk ki a kerületet, ahol tartózkodunk. Amennyiben ez Isztambul történelmi városrésze, akkor az Fatih lesz.
Vegyük viszont figyelembe, hogy ez a kerület félmilliós lakosával együtt 13 km², és a két legtávolabbi pontja 6 km-e van egymástól. Ez a Google szerint 1 óra 20 perc alatt tehető meg. Így mielőtt nekivágunk az éjszakának, igencsak alaposan nézzük meg a térképet, hova is szeretnénk eljutni. Egyébként is Fatih az a városrész, ahol könnyebb eltévedni, mint nem.
Természetesen a jó kis éjszakai kaland azért könnyen megúszható, ha még az utazás előtt összeállítunk egy amolyan pánik csomagot, benne olyan gyógyszerekkel, amikre szükségünk lehet.
Gyógyszertár éjszaka, hétvégén, ünnepek alatt,- Han (1.000)
- Android programok Isztambulban élőknek (meg turistáknak) (1.000)
- Miniatürk, a mini Törökország (1.000)
- Isztambuli földrengések 2019 - Mit tegyünk? (1.000)
- Isztambul lakossága: 13 854 740 (0.869)
- Harmadik napom Isztambulban (RANDOM - 0.443)
Nem gondoltam volna, hogy egy „hol találunk patikát” cikken ennyit lehet röhögni. 🙂
Köszi!
Hááááá…t, ha már sorstársunk úgyis a hotel legkisebb szobájába kényszerült, és az interneten keres patikát, legalább legyen benne valami szórakoztató is. 🙂
Szimpatikus patikusokról bármikor írhatsz. 😀
„Fekete bikapata kopog a pepita patika köveken.” 😛