Állampolgárosodunk – 6. rész

A romantikus sorozatunk befejező részéhez érkeztünk.

Vagy ez inkább csak a kezdete mindennek?

Több hónapnyi készülődés (lásd első, második, harmadik, negyedik, ötödik részt), majd több hónapnyi várakozás után megérkezett a Levél is.

Legutóbb ott tartottunk, még június végén, hogy kaptunk egy telefonszámot, hogy ott lehet érdeklődni. Majd valamikor szeptember végén. Azóta viszont sok minden történt Törökországban, főleg Isztambulban. Így a rendőröknek volt más dolguk is, minthogy az én papírjaimat nézegessék. Úgyhogy a szeptemberből október, majd november, majd december lett. Akkor volt egy karácsony, meg tűzijáték, majd hógolyózás. Meg a rendőröknek megint dolguk akadt. Úgyhogy decemberben nem is zavartuk őket, nem telefonáltunk.

Végül február elején, Bálint-napon (neo-magyarul: Valentin-nap) megérkezett a Levél! 🙂

Állampolgárság megvan
Állampolgárság megvan

A várakozásban a legnehezebb egyébként az volt, hogy ne vesszünk össze egyik rokonnal sem. Ugyanis megadtuk a rokonaik adatait, telefonszámait (lásd első rész). Ők néha kérdezgették, hogy mikor fogja az állam felhívni őket. De úgy látszik erre a részre végül nem volt szükség.

Tehát megjött a Levél! 🙂

Piros masnival nem volt átkötve, de helyette kaptam egy csomó tűzőkapcsot. Meg szép bélyegeket. De végül mindezt vissza kellett adni, így jó, hogy előtte beszkenneltem.

A Levél pont olyan volt, mint egy jó kis állami levél. Határozat, tele számokkal, hivatkozásokkal. A végén pedig, hogy 2 db. fényképpel, és az İkamet tezkeresi-vel (kis kék könyv, tartózkodási engedély) jelenleg meg minél előbb a kerületi Nüfüs Müdürnél (ez meg az állampolgársági nyilvántartó, más néven önkori). Semmi időpont kérés, vagy bármi. Mehetek, amikor akarok, éjszaka azért ne. Micsoda különbség! Török lettem, na! 🙂
Itt jegyzem meg, hogy a tartózkodási engedély hosszabbítására randevút legközelebb csak júniusra tudnék kérni. És az is tele van (mert Beşiktaş kerület tele van külföldivel). Ehhez képest a bármikor igencsak kecsegtető. 🙂

Tehát felkeltem. Fejet mostam, kicsíptem magamat. Mégicsak egy olyan fotóra és randevúra készülök, ami nagyon hosszú időre lesz meghatározó (a török személyinek nincs lejárati határideje). Úgyhogy nézzünk már ki jól! 🙂

Irány az első hely, ahol fényképet lehet készíttetni. Mármint igazolvány képet, mert… na erről tegnap volt egy bejegyzés! Szerencsére ez se tartott tovább, mint kebab árust keresni. És ugye a mai világban egy igazolványkép elkészítése nem tart sokáig. Pár tea, meg két simit elfogyasztásának ideje pont elég.
Csak 2 képre volt szükség, de mivel a török adminisztrációhoz állandóan fényképet kérnek, így 24-es csomagnál kisebbet nem tudtak adni. De nem baj, mert ez a mennyiség kb. 6-12 hónapra elég.

Innen pedig mehetünk gyalog is a közeli önkormányzathoz. Itt már csak az eredményt vesszük át, tehát nem kell feleséget, rokont, himnuszt, stb.. vinni. És minden egészen gyorsan is ment: Bementem, jónapot, itt a papír, itt írja alá, 6,75 TL, köszönöm. És tessék!

Egy ilyen ünnepi tessékkel, mint a filmekben a csapó, kaptam meg a török állampolgárságot. És a személyi igazolványt is.

Mindjárt a hátulját kezdtem tanulmányozni. Igen, ahogy számítottuk, a származási helyemnek Salmanköy (Szalma falva) lett megadva, ahogyan Semánál is. Ha jól számolom, akkor Árpival együtt, most már 16-ra nőtt a falu lakossága. És ebben a faluban most már alakíthatok pártot, indulhatok az önkormányzati választásokon, stb…

Születési helynek azért maradt Budapest.

Török személyi igazolvány (Kimlik)
Török személyi igazolvány (Kimlik)
Török személyi igazolvány (Kimlik)
Török személyi igazolvány (Kimlik)

A frissen kapott papírommal még integettem egyet, majd hazaindultam. Kilépve az önkormányzattól, a sarkon mindjárt volt egy szórólapos, hogy angol nyelviskola. Mondtam neki, hogy turista vagyok!

Összegzés:

A teljes procedúra 1 év, és 1 hónapig tartott. Az előkészületek még pár hónappal megnyújtották. Ebből a jelentős, hogy össze kellett szedni a magyar papírokat, kikérni a követségtől, 2 hónapot vett igénybe. Ezt le lehet faragni 1-3 hónappal, de érdemes úgy számolni, hogy akár hosszabb is lehet. Ami a tartózkodási engedély esetében lesz fontos!

Árban pedig így nézünk ki:

  • Fénykép: kb. 30 TL. Ha elsőre jól sikerült, akkor használhatjuk ezt is a végén a személyihez.
  • Magyar papírok kikérése a konzultól, apostille-el: 72 Euro. Ez nem lett volna sokkal olcsóbb, ha Magyarországon kérjük őket.
  • A magyar papírok fordítása: ennek árát nem írtam fel. Kb. 100 TL lehet.
  • Hitelesítés összesen 200 TL
  • Adminisztrációs díj: 100 TL
  • Személyi igazolvány díja: 6,75 TL
  • Összesen: kb. 650 TL

Utóirat

Akkor most vége?

Nem, most kezdődik csak minden! 🙂

Mint egy újszülöttnél, rengeteg mindent kell még intézni. Kezdve a TB-vel, a bankszámlák átrendezése, stb… Mert most már új azonosító számom van. Eddig külföldi volt, most pedig török. És bár a vízummal nem kell többé vacakolni, lett helyette más.

És mire volt jó mindez?

  • Elsőnek mondhatnánk, hogy a vízum probléma megszűnt. És tényleg, ez jó. De ennél azért sokkal többet kap az ember.
  • A legfontosabb, hogy ezzel úgymond befogadott a török család. Olyan ez, mintha valaki egy cégnek külsősként dolgozik és sose hívják meg a karácsonyi bulira, vagy belsősként ahol legalább ingyen van a fűtés. Most már a hátam mögött a Török Állam áll, ha esetleg külföldön összebalhéznák valakivel. És persze a török törvények most már 100%-ban rám is vonatkoznak. Nem vagyok vendég többé.
  • Most már alakíthatok céget.
  • Alakíthatok pártot! 🙂 De legalább elmehetek szavazni.
  • Könnyebb a munkaszerzés.
  • Nyugdíj, TB, stb…
  • Lehetek katona. Ennek mondjuk az otthoniak nem örülnének, amikor éppen a török-magyar kapcsolatok újra felmelegítésén ügyködnek.
  • A múzeumoknál nem kell sorbaállnom, hanem mehetek a török soron.
  • A bazárba török áron kapom a csilingelős-pomponos fapapucsot.
  • Lesz török útlevelem. Így egyes országokba, ahova a magyarok vízumkötelesek, én ingyen mehetek.
  • És még nagyon nagyon sok minden. Ezekről majd fokozatosan írogatok.

Itt kellene új kinézetet adni a blognak, jelezve, hogy egy új fejezet kezdődött. Még koránt sem értek véget a kalandok Isztambulban. Most kezdődnek igazán! 🙂

44 Replies to “Állampolgárosodunk – 6. rész

      1. Majd arra leszek kíváncsi, hogy a család és a környezet hozzáállása megváltozik-e majd, ha meglobogtatod a török személyidet? Mert gondoltam eddig elfogadtak csendesnek nem mondható futó … izé … blogolóbolondnak, aki odanősült, de vajon most majd a keblére ölel a fél város? 😀

  1. Gratulálok, nem is tartott olyan sokáig!
    Ha csak az EU országaiba szándékozol utazni, vagy olyan országba, ahova a magyar útleveleddel mennél, akkor nem kell török útlevél, az itteni határon elég felmutatni a TC kimliket és a magyar útlevelet. Így olcsóbb. Izmiri, vagyis itt élő magyar-török kettős állampolgár barátaink utaznak így haza, így az info megbízható…. bár burası Türkiye 🙂

    1. Tényleg nem kell útlevél, hiszen a személyi kiváltja a kis kék könyvet. Az pedig a vízumot.
      Inkább ha a balkán országokba megyek, ott vannak olyanok, ahova török útlevéllel nem kell vízum. De mondjuk a török útlevél egyáltalán nem olcsóbb. A vízum jóval olcsóbb. 😀

  2. Köszönöm a sok infot. Sehol nem kap ennyi hasznos infot a magyar, aki azt az örültseget tüzte ki celul, hogy itt alapitson csaladot es itt elje tovabb az eletet. Tovabbra is marad ez a blog nekem egy üde szinfolt itt, Törökorszagban. (izmirli bejegyzese utan kerestem a „like” gombot, ha talaltam volna, nyomtam volna egy „like”-ot. Ez koros?)

    1. Szívesen! 🙂

      Like helyett vannak macskák. 🙂
      A like-hoz össze kellene kapcsolni a Facebookkal, akkor viszont az kezeli a hozzászólásokat. Ami nem jó, mert azt nehezem lehet kezelni. Pl. nincs backup…

  3. Gratulálok, igazán jelentős mérföldkő! azt hiszem leugrom a sarki Snack Istanbulba, hogy egy döner erejéig csatlakozzak az ünnepléshez! 🙂

  4. Gratulalok! Köszönöm, hogy megirtad ezt a törtenetet, sok hasznos dolog van benne! Mi is epp benne vagyunk ebben a folyamatban :). Nalunk több problema is felmerült, azert mert kiderült, hogy a hazassagi anyakönyvi kivonatban valamit rosszul irtak, ezert el kellett menni rendezni 60 Tl, ki is javitottak, csak a javitas közben a nevemet atirtak, s mikor masnap ezt eszrevettek, akkor mar nem is akartak kijavitani, azt mondtak ezt elvesszük, lehet menni fellebezni a birosagra, mert nem az a szemely vagy. ‘Mar nagyon megijedtünk, hogy az orszagot is el kell hagynom, mert igy 4 eve illagalisan elek itt , nem valodi iratokkal, amikor meghallottuk a nevet az illetönek aki a hibat vetette, es szerencsenk volt mert a ferjem ismerte, igy kivetelt tettek es ujabb 60 tl fejeben visszairtak, boldogan megkönnyebbülve hazamentünk. Par nap mulva mutatom az egyik ismerösnek, hogy mar mennyi minden atvan huzva benne, amikor eszreveszem, hogy ezuttal a ferjem neveben csereltek fel 2 betüt, igy mehetünk vissza ujabb 60 Tl.
    A születesi anyakönyvi kivonat forditasakor vigyazni kell, hogy a noterben az eredetit is pecseteljek le!!! A mienket nem pecseteltek le, csak a forditast, ezert ujabb napot vett igenybe annak potlalsa.
    Mi most ott tartunk, hogy vegre minden papir rendben volt, es megnyitottak a dossziet. Ott nekünk a hölgy mondta, hogy menjünk egyböl a rendörsegre ujjlenyomatvetelre idöpontot kerni, mivel ferjemet mar nem engedtek többet szabadsagra (annyit kellett mar menni mire minden papir rendben lett) igy hugaval mentünk, ket lany a rendörsegre. 🙂 Siman bengedtek a rendörök, meg a kapun sem kellett atmeni, csak mosolyogtak, es kezsegesen utbairanyitottak minket. 🙂
    Majus 12-re kaptunk idöpontot. Ezek szerint ez nemcsak ujjlenyomatvetel lesz, hanem fenykepezni is fognak 🙂 Akkor ugy keszülök :). Masreszröl a ferjem azzal nyaggat, hogy kezdjük el megtanulni az egesz török törtenelmet a vizsgara. Ugye erre nem lesz szükseg????? 😀
    Mi epp itt tartunk…

    Ui: Alberletben lakunk, es mar nagyon el akartunk költözni mashova, de szoltak, hogy mig meg nem lesz az allampolgarsag addig ne költözzünk, mert a cimvaltozas miatt ujra kell mindent kezdeni. İgy vicces lesz, hogy amint meglesz a török szemelyigazolvanyom es elköltözünk egyböl csinaltathatunk majd masikat. 🙂

  5. Gratulálok! Nehéz volt a teszt? Perfekt kell tudni beszélni?Nekem még 2 évem van! Annyit kérdeznék ha lejár az útlevelem állampollgárosodás elött Ankarán csinálnak útlevelet?Vagy Magyarországra kell utazni miatta?

    1. Köszönöm! 🙂

      Nem, egyáltalán nem volt nehéz. Meg szerintem a vizsga csak formális, inkább megnézik az embert. Olyan beszélgetős, mint házasság előtt az apóssal. 🙂 Ráadásul több emberről is tudok, aki még annyira se beszél törökül, mint én, és átmentek.

      Útlevelet a követségen minden gond nélkül tudsz csináltatni (kérj időpontot). Azzal számolj mindenképpen, hogy kb. 2 hónap, mire megérkezik. Néha közbejöhet valami ünnep, stb… Neked, míg Törökországban van, minden pillanatban rendelkeznek kell érvényes útlevéllel. Még azelőtt érkezzen meg az új útleveled, mielőtt a régi lejárna!

  6. Kedves Cybermacs,
    Ma telefonalltunk Ankaraba es megkaptam a hirt hogy meglett a torok allampolgarsag.Azt szeretnem megkerdezni hogy Te utana felvetetted magad mint kettos allampolgar?A magyar nagykovetseget fel.kell hivni vagy mi a teendo?Koszonom a segitsegedet,az interju elott is nagyon hasznosak voltak a blogban leirtak.
    Rita

    1. Kedves Rita!

      Gratulálok! 🙂

      És örülök, hogy hasznosak voltak az információim!

      Nem tudok róla, hogy a magyar oldalon bármit is be kellene jelenteni ezzel kapcsolatban. De ettől még lehet, hogy tényleg jelezni kellene az otthoniaknak..

  7. Kedves Cybermacs!

    Mi tart nekik hónapokig mire megtudjuk hogy állampolgárok lettünk?

    Leinfornálnak Magyarországon minket?Vagy olyan sokan akarnak törökök lenni? Valaki itt írta hogy a török rendőrség állított ki olyan papírt hogy nem büntetett előéletű,azok honann tudják? Mi van ha büntetett előéletű?

    1. Kedves Martina!

      Azért tart sokáig, mert:
      1) tényleg sokan vannak
      2) tényleg utána néznek sok mindennek
      3) tényleg mérlegelik, kinek adják oda
      4) és mert adminisztráció, azaz senki se akar vele foglalkozni, hanem mindenki inkább tologatja. Biztos a hogy a kedves hatósági emberek nem a mi papírjainkkal fognak hétvégén túlórázni.

      A rendőrségnek sokkal nagyobb a nyilvántartása, mint azt gondolnánk. És bizonyára vannak nemzetközi adatbázisok, ahova az országok feltöltik az illető adatait.

      Bizonyára azért van egy határ, hogy egy sima gyorshajtásos büntetés még nem főbenjáró bűn. De aki pár évet ült már, ott mondhatják, hogy nem kérnek belőle.

      E mellett ne feledjük, hogy a jelenlegi technológiával egy bizonyos személy arcát keresve át tudják fésülni az internetet. Az – ha akarják – össze tudják szedni az összes képet amin szerepelsz. Ez viszonylag hamar megvan, de rengeteg idő, míg átnézik.

      Szintén megnézik a családi kapcsolatokat. A Facebookon pedig olyan jól mindent elárulunk magunkról. Ha én hatóság lennék, tutira megnézném, hogy miket írnak a jelentkező ismerősei.

  8. Hát mondasz valamit a Facebookal,az a nyilt lapunk 🙂 Köszönöm a válaszokat,csak sokan kérdezik mi tart ennyi ideig!
    CyberMacs! MIvel Te túl vagy rajt azt megkérdezném tőled az én 3 évem jövő szeptemberben telik le,az állapolgárságra a papírokat utána lehet beadni vagy,mielött letelik a tartozkodásim elötte is belehet? Vagy mindenképp még 1 év tartozkódásit igényelnem kell? Mondjuk áprilisban beadom,szeptemberig 6 hónap van,vagy friss tartozkódásit kérnek?A másik kérdésem az ha valamilyen papírra majd Apostilt kérnek azt itt a konzulátuson Ankara megcsinálja?Nem kell Magyarországra menni miatta?Úgy olvastam ezt írtad,a konzulátus ezeket elrendezi.
    Köszönöm a segítségedet!

    1. Helló!

      A tartózkodási engedélyednek addig a napig érvényesnek kell lennie, ameddig meg nem kapod a személyi igazolványodat (kimlik). Hivatalosan onnantól vagy török állampolgár.
      Ennek praktikussági okai is vannak, hiszen amíg nincs török személyid, mivel igazolod magad és a legális tartózkodásodat? Elvileg ha a rendőr igazoltat, neki lehetne lehetősége az adatbázisban ellenőrizni, hogy te már kértél-e állampolgárságot, vagy sem. De a bankban, a gázszámla befizetésénél, stb.. már biztosan nem tudnak ennek utána nézni. De a rendőr sem fog.
      Tehát valami török papírod mindenképpen kell. Ez pedig csak a tartózkodási engedélyed (lényegében ez most a személyid).
      Más részről semmi biztosíték nincs arra, hogy meg is adják az állampolgárságot. Így mindenképpen szükséges az érvényes tartózkodási.

      Az Apostille-al úgy van, hogy vannak bizonyos papírok, amiket a konzulátuson is le tudsz kérni: ilyen pl. a születési anyakönyvi kivonat. És ezt apostille-al együtt kérheted.
      De elég kevés hivatalos papír van, amit a konzulátuson tudsz kérni, és az is nagyon be van határolva, hogy mire tudnak apostille-t adni. Nem mondhatjuk ki általánosa, hogy a konzulátus mindenre tud apostille-t adni. Meg kell nézni az ő oldalukat, és ha nincs ilyen lista, rá kell kérdezni a konkrét papírra.

      Érdemes tudni, hogy az apostille-t Magyarországon, a Külügy Minisztérium készíti (vagy éppen valaki más, de a lényeg, hogy Magyarországon készül). Így csak azokat a papírokat lehet apostille-al ellátni, ami onnan jön. Az nem megy, hogy van nálam egy eredeti magyar születési anyakönyvi kivonat, és arra kérek egy apostille-t. Akkor kaphatok, ha újra lekérek egyet, a konzulátuson keresztül.
      És persze mindennek van adminisztrációs díja.

  9. Szia CyberMacs !

    Szeretném megkérdezni tőled,ha tudod a választ ,a konzulátuson személyit is lehet csináltatni?Vagy ha lejár a személyim,akkor utánna útlevelet még érvényes útlevélel mindig tudok csináltatni?Azzal ugyanúgy igazolom magam mint személyivel,nem?Tehát nem fontos a személyi,ugye?Mert ha a konzulátuson nem csinálnak,haza nem tervezek ez miatt utazni.Válaszodat köszönöm!

    1. Ezzel a kérdéssel igazándiból a konzulátust kell megkérdezned, mert én csak a homályos emlékeimből is tippjeimből tudok összerakni valami furcsaságot.
      Úgy tudom, személyit nem ad, nem hosszabbít a konzulátus. Azt csak otthon lehet. És úgy tudom, hogyha tartósan külföldön tartózkodsz, akkor le is kell adnod a személyit.
      Az útlevél viszont igazolja az állampolgárságodat. Azt bármikor tudod hosszabbítani.
      Az útlevél és a személyi nem 100%-ban fedi egymást. Van, amit lehet útlevéllel is igazolni ott, ahol személyit kérnek. De van, ahol nem. Mert pl. személyit csak Magyarországon élő magyar állampolgároknak adnak, míg útlevelet külföldön élőknek is (vagy valami hasonló). De pl. a személyi sem jó útlevél helyett. Törökországban pl. semmire nem lehet a személyit használni.

      Inkább annak kell utánajárnod, hogy otthon mi lesz a helyzet akkor, ha neked van egy mondjuk 2 éve lejárt személyid. Van időkorlát, ameddig tudod hosszabbítani? Mert mintha ha túl régen lejárt a személyid, akkor mindenféle bizottság fog megnézegetni. De lehet, hogy ezt keverem valami mással. Szóval azt kell megtudnod, hogy ha majd mondjuk 5 év múlva beállítasz a helyi önkormányzathoz egy lejárt személyivel, akkor az ablaknál ülő kedves néni milyen kedves szavakkal fog fogadni..

  10. Szia CyberMacs!

    Én 2 éve élek itt,és házas vagyok török a férjem.Az normális hogy 1 szer volt kint a rendőrség „ellenőrizni”? Nálatok sokszor jártak?

    1. Helló!

      Teljesen normális. Lehet, hogy nálunk is jártak már, csak mi alig vagyunk otthon. .de
      Egyszer volt olyan, hogy külön szobában ki kellett tölteni egy „mennyire ismerjük egymást” lapot.

      Állítólag azért van ez, hogy kiderüljön, ki az, aki csak érdekből (állampolgárság szerzése) házasodik, ki pedig tényleg. De ugye a mi részünkről e miatt nem kell izgulni. Tudják ők, hogy nyugatról csak az olyan elszánt őrültek jönnek, mint amilyenek mi vagyunk. 😀

      Addig jó amíg nem kell videóval is igazolni a házas életet. Ilyet mint, hogy együtt visszük le a szemetet, együtt mosogatunk, stb…

      1. Szia!Úgy tudom kèrnek a tartózkodàsi engedélyhez kereseti ès munkahelyi igazolàst újjabban!Esetleg tudod,hogy van-e valami limit a keresetnèl,ami alatt nem fogadjàk el?!Mondjuk 3 fő 1500 tl elég vajon?!köszönöm a választ!

        1. Helló!

          Én 2 éve kértem az állampolgárságit, és mint házastárs. Akkor még nem voltak ilyen kitételek. Szerintem (de nem én döntök) nem az a fontos, hogy mennyit keresel (persze az is), hanem hogy milyen munkahelyen.
          Ami egyébként azért kritikus a munkahelyere nézve, mert nagyon erős követelmények vannak a külföldiek alkalmazásával kapcsolatban (pl. mindenki legyen bejelentve, legyen legalább 5 török dolgozó, és ez jó ok, miért téged vettek fel, és nem valaki mást az utcáról). Szerintem inkább ezt fogják megnézni.
          De mondom, nem én döntök.

          Sok sikert! 🙂

          1. A férjem török ő dolgozik,èn nem!Régen nem kértek ilyen papírokat!Îgy kèrdeztem kb 1500 tl elfogadjàk a hosszabbítàshoz,van e limit?De itt senki nem nagyon keres többet rendes két kezi munkás.válaszod köszönöm!

            1. Én annyit tudok, hogy régen kértek igazolást 6000 USD/év-ről. Vagyis az állam szerint ennyi szükséges ahhoz, hogy 1 évig megélhess Isztambulban (valójában ennyi nem elég).
              Arra tudok gondolni, hogy a mostani ennek az átdolgozott változata, mivel magas a munkanélküliség. Szeretnék látni, hogy el tud-e látni téged, meg egyáltalán a férjednek tényleg van-e munkája.
              Szerintem 1500-nak elégnek kell lennie. De sajnos nem én döntök, és nem is tudom a határokat.

  11. CyberMacs!

    Köszi a segítséget,én is azt gondolom elégnek kell lennie,meg ha limiteket szabanak,akkor nem igazán megy nekik sem be pénz,mivel nem kapnak az emberek tartózkodási engedélyt,és azért ez emberenként jó bevétel. 🙂

      1. Szia CyberMacs!

        Ha jól értelmezem akkor nem kell a személyi az útlevél csináltatáshoz?
        Látom az elöző kérdező is ez ügyben írt neked! 🙂
        Ha értelmesen gondolkodik az ember érvényessel lejárat elött lehet újjat csináltatni,jól gondolom?
        Köszi válaszod!

        1. Úgy van, hogy az útlevél és a személyi majdnem teljesen megegyező okirat. Vannak különbségek, de lényegében ugyan arra szólták. A személyi otthon (+EU), az útlevél meg a világon bárhol (kivéve ahol nem).
          Így ha van útleveled, akkor új útlevél készítéséhez nem szükséges a személyi. Hiszen az útlevéllel igazolod magad. De persze a hatóság bármikor dönthet úgy, hogy mégis szeretné a személyidet is látni.

          Hivatalosan az útlevéllel és a személyiddel csak addig igazolhatod magadat, ameddig az érvényessége tart. Persze attól még, mert 2 napja, 2 hónapja lejárt, még látszik, hogy te vagy a képen, stb… Kb. 20 éve, amikor még nyelvvizsgázgattam, voltak ebből jó kis veszekedések, hogy valakinek 2 napja lejárt a személyije, és nem engedték vizsgázni.

          Én azért inkább nem várnám meg a lejáratot..

      1. Bocs,azt hittem ez a blog azért lett,hogy egyrészt megosszad az élményeidet,és a tapasztalataid alapján segíteni vagy tanácsot adni próbálj másoknak! 🙂 Ebben is van tapasztalatod,hisz Te is ugyanígy csináltatsz útlevelet,tehát hozzá tudtál szólni!De útolgaos ellnézésed ha ez megterhelő volt neked!

        1. Nyugodtan kérdezzél még akár százat is. Mondom, az nem gond.
          A probléma, hogy én nem tudok neked hiteles választ adni. Azt el tudom mondani, hogy hol tudsz magyar útlevelet hosszabbítani, és homályos emlékeim vannak arról is, hogy milyen papírokat kellett vinnem. 3 évvel ezelőtt.
          De viszont a jogszabályok nem ritkán évente változnak. És ez még csak a magyar követség, ami legalább szabályok szerint dolgozik.
          Ezzel szemben a török adminisztráció esetében jellemzően mindenkinek saját története van, aminek csak az alapja hasonló. Más ügyintéző más papírt, más összeget kérhet.
          Az, ami velem történik, egyáltalán nem biztos, hogy veled is ugyan úgy lesz. Sőt!
          Ezért is mindig mondom, hogy én csak egy kiinduló alapot tudok nyújtani, egy példát. De az egyéni esetek eltérnek, kisebb-nagyobb mértékben.

          Nem akarom, hogy te, vagy bárki más úgy járjon, mint sok fórumozó, hogy az ottani „szakértők” összedobnak egy jól hangzó verziót (ki-ki a saját emlékei alapján). Majd amikor ott leszel a követségen, akkor kiderüljön, hogy egyetlen papírod se jó.
          Miközben jóval kevesebb idő és energiabefektetéssel biztos választ kapsz a hivataltól, jelen esetben a követségtől. Pl. megmondják neked a pontos összeget is, mennyibe kerül egy új útlevél.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük