Hüsrev Tayla professzor (törökül yüksek mimar, azaz magas végzettségű mérnők) a modern török építészek egyik legismertebb alakja, aki az ankarai Kocatepe Camii-t tervezte.
Élt 89 évet.
Hüsrev Talya Bursa városában született 1925-ben, és itt végezte középiskolai tanulmányait. 1942-ben az isztambuli Állami Szépművészeti (Iparművészeti) Főiskolát (ma Mimar Sinan Szépművészeti Egyetem) járt. 1948-ban mérnőkként végzett. 1952-53 között az Isztambul Egyetem Művészettörténeti szakán tanult.
A kezdeti időszakban Isztambul és Bursa városában dolgozott. Ekkor készült el az Isztambuli Regiónális Igazgatóság, A Török és Iszlám Művészeti Múzeum és még sok más ismert épület is az ő munkássága révén.
1972-től kezdődően tanított a Mimar Sinan Egyetem Építészeti szakán.
Szabadúszó építészként több hamam (török fürdő), karavansaray, türbe, konak (történelmi fogadó) és dzsámi felújításán dolgozott. 1967-től kezdődően pedig Ankara legnagyobb mecsetén, a Kocatepe Camii-tt tervezte.

A Kocatepe Camii legfontosabb tulajdonsága (a méretei mellett), hogy ötvözi a tradicionális és a modern stílusokat és építészeti technikákat. Ez azért is volt fontos, mert a korábbi terveket Vedat Dalokay készítette, aki a modern mecsetek szakértője (ő tervezte Iszlámábád, és Pakisztán legnagyobb mecsetét. Érdemes megnézni a különleges stílust). Az ő terveit túl modernek tartották a törökök. Hüsrev Tayla viszont jól megtalált az egyensúlyt. A dzsámi 1987-ben készült el.
Ettől kezdve lett ő a modern és a tradicionális stílusok keverésének professzora.
2005-2009 között Isztambul Üsküdar kerületében a Karacaahmet temetőben található Şakirin Camii építésén dolgozott. Hasonlóan az ankarai Kocatepe Camii-hoz, itt is a modern és a klasszikus stílus ötvöződik. Több különlegességének egyike, hogy nagyon légies, és levegős a mecset. A speciális ablakos elrendezéseknek köszönhetően még a szokottnál is világosabb és spirituálisabb teret sikerült létrehoznia.
A másik különlegessége, hogy a belső építész egy nő, Zeynep Fadıllıoğlu. Egyben ő az első nő, aki egy dzsámi tervezésében részt vett.

Hüsrev Talya utolsó, de ismételten modern-tradiciónáls dzsámija az isztambuli ipari parkbeli İSTOÇ Yeni Cami.

Hasonlóan a korábbi dzsámikhoz, a professzor itt is a légiességre, a világos és spirituális hangulatra törekedett. Ez a mecset 2005-2013-ig épült.
Ezután még befejezte a könyvet, amit írt, majd eltávozott erről a világról.
2014. március 19-én, az általa épített Şakirin Camii közelében helyezték végső nyugalomra.
Hüsrev Tayla építész professzor,
- Cumalıkızık - történelmi falu Bursa mellett (0.659)
- Mudanya, ahol a törökök függetlenek lettek (0.659)
- Zeytinbağı - az olíva város (0.659)
- Bursa (0.659)
- Isztambul - Bursa hidroplánnal (0.659)
- Isztambulról minden - könyvajánló (RANDOM - 0.029)
Nem tudom,mit mondanak a törökök,amikor haláleset történik. De én is azt akartam ide írni.
Monumentális élmény volt a nyáron a Kocatepe camiiban,az egész napos városnézés után megpihenni. Leültünk a szőnyegre,és csak néztük…néztük…
Başına sağşosun. – ezt mondják a hozzátartozóknak. Azaz ne fájjon a fejed.
Az Ezeregyéjszaka meséiben van egy rész, ahol valaki elveszíti a kedves ismerősét, és bánkódik miatta. A barátja megorrol rá, hogy miért szomorú, hiszen most már a Mennyországban van az ismerőse, ahol biztosan boldog.
Ez is egy nézet, amiből érthető lehet, hogy miért ne fájjon a fejed…
Sema ihlette ezt a bejegyzést? Mindenesetre aki mecsetet tervez, az rossz ember nem lehet. RIP.
Nemnem. Eléggé közeli ismerős volt. Sok közös munkánk volt.