Nyakunkon a Ramadán (Ramazan). Már csak alig több, mint 1 hónap van addig.
Ideje leporolni, és átnézni a fontosabb tudnivalókat.
Elsősorban azoknak, akik ebben az időben látogatnak el Törökországban.
Kezdjük az elején. A Ramadán (Ramazan – ez a török neve) 2014. június 28. – 2014. július 27. között tart.
Ez tulajdonképpen az Iszlám holdnaptár egyik hónapja, amit böjttel töltenek a hívők.
A böjt azt jelenti, hogy napkeltétől napnyugtáig semmiféle élvezeti dolgot nem lehet csinálni. Sem enni, sem inni. Sem pedig dohányozni, vagy házassági (hazásságon kívüli) életet élni. Meg ha élvezeti, akkor a taxisoknak tilosnak kellene lennie a dudálás. Ahogyan elvileg a zene is, de a törökök nem tudnak zene (és dudálás) nélkül élni, így ez a kettő azért megmarad nappal is.
Itt érdemes megjegyezni, hogy a böjt időszaka kb. reggel 3-tól este 9-ig tart. De majd lesznek konkrét időpontok Isztambulra. Meg más egzotikus helyekre is, mint pl. Stockholm. 🙂 Ez az a város, ahol az éjszaka csak 3 órát tart, és ebbe kell, hogy beleférjen a reggeli és a vacsora is.
Mindez a turistákra is kihat, akik éppen ebben az időszakban látogatnak Törökországba. Csak nem úgy, ahogyan várnák!:
Egyik részről nincsenek az éttermek napközben bezárva. Éhen halni nem fog senki. Ez azért Isztambulban eléggé elképzelhetetlen. 🙂 Bár tényleg nagyon sok zárva lesz, de a nagy többségben ilyenkor is lehet ebédelni. És még helyet is könnyen találunk. Legfeljebb egyes nagy tömegeknek készült ételek, mint a döner (görögül gyros) nem kaphatóak.
Ugyan úgy napközben vizet is könnyen tudunk venni.
Más lesz a helyzet este 8 után, amikor is kezdenek az emberek gyűlni, hogy az ismerőseikkel együtt töltsék a vacsorát valahol, miután lement a nap. Ilyenkor minden tele van. Elsősorban az éttermek. Jó idő esetén a parkok is. Előtte pedig az utak, és a buszok. Legjobban tesszük, ha olyan 4-5 körül jól teleesszük magunkat, és este 10-ig nem is megyünk étteremnek a közelébe sem.
E mellett ezen a 30 napon keresztül fokozottan előtérbe kerül a vallás. A hívők gyakrabban járnak mecsetekbe, és más szent helyekre. Így itt a megszokottnál jóval nagyobb tömeggel találkozhatunk. Próbáljunk meg minél inkább a háttérben maradni.
Ne feledjük el azt se, hogy a böjt eléggé fárasztó. Ilyenkor az emberek sokkal ingerültebbek.
A Ramadán (Ramazan) 30 napig tart. Utána kezdődik a háromnapos Cukor Ünnep (2014. július 29-30).
Ez arról szól, hogy véget ért a böjt, lehet enni. Amit természetesen édességekkel ünnepelnek meg. Leginkább az ifjúság, aki egyébként kimaradt a böjtből.
Ilyenkor az emberek meglátogatják a rokonokat. Mindig a fiatalabbak mennek az idősebbekhez. Ami azt jelenti, hogy kb. 12 millió ember elhagyja Isztambult három napra.
Vagyok egyik részről az út tele, míg a város üres lesz. Ilyenkor sok mindent nem lehet csinálni Isztambulban. Feküdjünk ki a tengerpartra! És kész. 🙂
Közeleg a Ramadán (Ramazan),- Áldozati ünnep - 2010 - kezdődik (1.000)
- Áldozati Ünnep - 2010 - első nap (1.000)
- Áldozati Ünnep - 2010 - megjöttek a vendégek (1.000)
- Miről szól a Ramazán (Ramadán)? (1.000)
- Turista Ramazánkor (Ramadánkor) (1.000)
- Aşure főzése (RANDOM - 1.000)
Szióka !
Már megrémültem, hogy épp Ramazankor érünk Isztambulba, de nem. -:)
Nagyon sok okosságot olvastam már a blogodon ! Jókat derülök olvasás közben -:))
Múlt hétvége óta tanulmányozom, kár, hogy nem előbb fedeztem fel.
Szombaton utazunk ugyanis – nagyon várjuk !!! – , izgulok, de teljesen kellemesen, mint ahogyan egy megvalósulófélben lévő álom előtt szokás. -:).
Néztem a képeidet is, (meg még fogom is nézni őket, mert „nem végeztem” )
meghallgattam Isztambul hangjait is – mekkora király dolog, hogy ilyet is lehet! –
Szép napot!
Köszi és üdv a blogon! 🙂
A Ramazan nem vészes, csak kicsit más. Inkább jó tudni, minthogy meglepetés legyen. 🙂
Néhány tanács még a készülődéshez, ha esetleg eddig kimaradtak volna:
http://isztambul.info/blog/category/turistakalauz/
http://isztambul.info/blog/tag/turista/
http://isztambul.info/wiki/
Érezzétek jól magatokat! 🙂
én köszönöm !
A hasznos linkeket is. Az Isztambul wikit már néztem múlt héten is, de ezen a héten is lesz mit néznem rajta -:)) . Úgy érzem most magam, mint érettségi előtt. -:)
Van még mit tanulnom…
Igyekszünk jól érzeni magunkat majd – nanáhogy!! -:)))
Ma este azon gurultunk a nevetéstől, hogy mekkorákat fogunk majd veszekedni, hisztizni, nyafogni.
Annyira nyihogtam, hogy a legkisebb cicánk komolyan aggódott értem . Nem mondta, csak a szemén láttam- -:)))))
Köszi az összefoglalót. Majd lélekben támogatlak, mert ezt egy hétig nem bírnám tartani, nem hogy egy hónapig. 🙂
Köszönjük!
De csak az első 3 nap nehéz. A 4.-től könnyebb. A 7-től már megszokás. A 14-től már mindennapos. A 21-től már észre se veszed. És ha végére érsz, rájössz, hogy eddig milyen pazarlóan is éltél. 🙂
Aztán 1 hónap múlva újra visszaállunk rá, és nem zavar, ha több liter víz kifolyik a feleslegbe. Míg Ramazan alatt minden elveszett cseppet sajnálunk…
Üdv!
A leírtak szerint mi pont a Ramadan végét és a Cukor ünnepet fogjuk átélni Isztambulban! 🙂
Olvastam már a turistáknak szóló Ramadan útbaigazítást. Cukorünnepkor mennyire készüljünk fel? Lesznek nyitva üzletek? Étterem?
Melyik tengerpartot ajánlod? A Kék Mecset Környékén fogunk megszállni. Hol van oda legközelebb strand és mennyire könnyen tudunk oda eljutni? Olvastam a strandokkal kapcsolatos bejegyzést de nem egyértelmű szmomra, hogy tudunk eljutni a partokra! 🙂
Előre is köszönöm a választ! 🙂
Bár én nem lakok ott, de emlékeim és a Google Earth alapján is a város elég nagy, tehát a közelben strand nem nagyon lesz. Furcsán is venné ki magát, ha a mecset árnyékában fürödnétek. Ráadásul főleg kikötők vannak ott, tehát szerintem inkább menjetek hamamba. 🙂
A kérdést egyébként itt is feltették :
http://www.tripadvisor.co.uk/ShowTopic-g293974-i368-k5539973-Beaches_at_istanbul-Istanbul.html
http://www.turkeytravelplanner.com/go/Istanbul/Sights/beaches.html
De ha írsz egy szívhez szóló levelet CyberMacsnak, akkor biztos ő is ad pár tippet.
Kedves Emese!
A Cukor Ünnep első napján szinte minden zárva van. Olyankor a város is kiürül. Kb. 10 millió ember elutazik, így érdekes hangulata lesz.
De persze ahogyan sokan a rokoni látogatás helyett inkább külföldre menekülnek, úgy másnak a külföld pont Isztambul lesz. Így a turista részek többnyire zavartalanul működnek majd (a múzeumok között lesznek olyanok, amelyek zárva vannak, de pl. a BurgerKing nyitva lesz).
Isztambulban a strandot úgy kell elképzelni, mint Budapesten is. Otthon van a pl. a Római Part, ami még Budapest. De kijutni már nem olyan egyszerű, ha valaki a belvárosban turistáskodik. A Parlament előtt meg nem jó fürdeti.
Isztambulban is hasonló a helyzet, csak a távolságokat lehet 10-el szorozni. Vannak strandolós helyek, de az egész nap elmegy rá, mire kijut oda az ember. Talán legkönnyebben a Szigetekre tudtok kijutni:
http://isztambul.info/forum/isztambul/kikapcsolodas/msg1364/#msg1364
Mi, ha tengerre szeretnénk menni, akkor mi is repülőre ülünk. 🙂
Jó készülődést! 🙂
Természetesen nem a mecset árnyékban gondoltam csak a legközelebbi fürdőhelyet kerestem! A lakóhelyünket próbáltam tájolni. De úgy olvastam, hogy akadnak szép partok és ha mégis kedvünk támadna fürdeni van rá mód, meg pont ezt volt a javaslatod az ünnep idejére. Ezért gondoltam van valami jó tipped. 🙂
Köszönöm a segítséget és a válaszokat!
Szép partokat sokat találni, ahova ki lehet ülni, feküdni. Élvezni a kilátást, a tengert. Sajnos bemenni nem lehet/nem ajánlott. Bár minden évben megrendezik a Boszporusz-átúszást. 🙂
Én inkább egy egész napos Boszporusz túrát javasolnék. Hasonló, mintha kiülnénk a partra, de legalább mozog a táj. 🙂
Köszönöm a segítséged! Szerintem megfogadjuk a tanácsod! 🙂