Csak egy darabka kenyér… ezt már nem eszem meg. Megy a kukába…
Tényleg?
Azt tanultuk (vagy kellett volna tanulnunk), hogy ételt nem dobunk a kukába. Pláne nem kenyeret (a törökök szerint legalábbis). Hiszen a világon számtalan helyen éheznek.
De mit is jelent ez pontosan?
A törököknél erősen él az, hogy ételt nem dobunk a kukába. Még ha nem is fér beléjük (ami azért ritka eset), akkor is, ami a tányéron van, azt eltüntetik.
Legerősebb a kenyér szerepe. Ami akár már szimbolikus is lehet. A kenyérnek nem szabad leesnie az asztalról. A kenyérmorzsát nem szabad lesöpörni a földre. Azokat tessék tenyérbe gyűjteni, majd úgy kidobni a kukába. De nem a földre. És persze a kenyérrel játszani sem szabad.
Az, hogy kenyér mennyire is fontos, de mégis sokszor a kukába végzi, azt az egyik isztambuli étterem (név szerint a Kırpınar – Negyvenforrás) gyűjtötte össze, és tette ki minden asztalra.

E szerint csak Törökországban évente 2,1 milliárd (2.100.000.000) kerül a kukába. Vagyis naponta kb. 5,7 millió.
Pénzre átszámítva (már ha át lehet egy ilyen dolgot szürke pénzre számítani) 1,5 milliárd TL-t jelent. Forintban olyan 172 milliárdot. Mindebből 80 kórházat, vagy 500 iskolát lehetne építeni Törökországban.
Persze ez mindig politikai döntés, hogyha van ez a pénz, akkor tényleg lesz-e belőle kórház, vagy iskola… Általában nem. Ezért sem ad valóságos szituációt, ha pénzre számolunk át valamit.
Helyette sokkal döbbenetesebb adatokat kapunk:
Évente a világon kb. 6 millió gyerek hal meg azért, mert nem jut élelmiszerhez. Ez a szám pedig ijesztően közel van ahhoz, amit már fent kiszámoltunk: vagyis hogy csak Törökországban naponta közel 6 millió kenyér kerül a kukába.
Vagyis egyetlen napnyi kukába kerülő kenyérrel egy egész évnyi gyereket lehetne megmenteni.
Nem tudom.., folytassam még?….
Isztambulban naponta 3,75 millió kenyér kerül a kukába. Ez a teljes ország mennyiségének több, mint a fele. Jól mutatja, hogy vidéken azért jobban vigyáznak a kenyérre.
Bár ezek a számok most csak Törökországot mutatják, érdemes lehet elgondolkozni, hogy akkor a világon összesítésben mennyi lehet.
Éppen ezért ez az étterem, azon kívül, hogy mindenki figyelmét felhívja erre a képtelen de mégis valós helyzetre, gondosan ügyel arra, hogy csak annyi kenyeret süssön, amennyire tényleg szükség van. És a vendégeknek is csak annyit adnak, amennyit azok tényleg megesznek.
Csak egy darabka kenyér?,- Béla supermarket (1.000)
- Március 15. - első év (1.000)
- Az óraátállítás Isztambulban (1.000)
- Most igen vagy nem? (1.000)
- Kultúrális ütközések (1.000)
- Kólákról (RANDOM - 1.000)
a magyar kultúrában is ugyanez van, csak itt nem vág az anyád tarkón érte. ott meg gyanús, hogy anyuka tarkón ver és utána lenyomja a torkodon a maradékot. mármint a „régimódibb” vidéken, ahogy a számok mutatják.
szerintem a mantin is ezért marad a főzőlé. ha már felcipelte a hegyre, ki nem önti, inkább megeteti mindenkivel. különben pazarlás. 🙂
„Aladdin: Csak egy darab kenyér…” 😀
http://www.youtube.com/watch?v=mcmtt7HtNUA
Oké, ők perzsák voltak, nem törökök. A szomorú egyébként az, hogy Afrikában hogy örülnének ennek a sok elpocsékolt kajának. :S Én is sokkal több mindent szoktam kidobni mióta Angliába kerültem.