Isztambul európai oldalán találtunk egy boltot, ahol Húsvéti dolgokat lehet kapni. Ilyesmit mint a
- garantáltan 100%-os mesterséges anyagból készült tojásfesték, újgörög és örmény használati utasítással. Olyan színe van, hogyha ezt meglátja az intelligens mosópor a nadrágon, akkor felhagy a mosással, és inkább tv-activity-ben vesz részt.
Persze tojásfestéket lehet készíteni vörös hagymából is. Vagy összekeverhetjük a hajfestéket a gépolajjal és a tapétaragasztóval is (tehetünk bele hagymát is).

Az idei Húsvétot a nyugati keresztények számolása alapján töltöttük. Itt Isztambulban, ahol nemcsak a kontinensek keverednek, de a vallások és a kultúrák is, az ember könnyedén válogathat, mikor és mit szeretne ünnepelni. A keletiek majd most hétvégén fognak Húsvétozni.

Ilyenkor, Húsvét közeli időszakban egyes városrészeket (főként örmények és görögök lakta területen) ellepnek a nyulak. Meg a tojások. Főképpen a tojások. Meg persze mindenféle porcelán dolgok, amik leginkább arra jók, hogy …. ööö.. na mindegy.
Összetörni azt azért tudnak. Kétségeken kívül. Kipróbáltuk, és tényleg!
Ami viszont igazán különlegesség, az a kenyérbe sütött piros tojás. Az Anatóliában élők ritkán szokták a tojásokat díszíteni. Legtöbbször egyszínűre festik le. A kész színes tojást viszont ezek után egy kalácsban sütik ki. Legtöbbször persze a pékek, akiknek külön jól jön, hogy Isztambulban kétszer van Húsvét: egyszer nyugaton, egyszer pedig keleten.

Ugyanitt találtunk készen kapható színes tojást is. Ha valaki esetleg nem szeretné a tojások festése után a lakásával is ugyan azt tenni. Csak mert van egy-két-három néhányéves gyereke, aki szerint a fehér fal unalmas.

Idén úgy döntöttünk, Árpit is bevezetjük a tojásfestés rejtelmeibe. De csak módjával.
Szerencsére ma már egészen komoly készletek vannak az olyan rajzoló, színező és ragasztó eszközökből, amelyek vízzel könnyen kimoshatóak (kivéve persze a kényes, szem előtt levő dolgokból, mint parketta, szekrény, kanapé, és fal). Sőt! Egyes termékeket a gyerek akár meg is ehet!
Bár ezt sose értettem meg, hogy a 6 év alattiak miért akarnak mindent megenni, kivéve az olyanokat, mint a leves…
No tehát, lesz tojás festés. Nem is akármilyen! Hiszen az elmúlt hónapok alatt kreatív dolgokból bőven bevásároltunk. Az állandóan összetörő autók miatt pedig a fiók hemzseg a tubusos ragasztóktól. Tehát lehet izgalmas dolgokat készíteni. Már csak tojás kell!
Át is mentem a szemközti kisboltba, ahol a 15-ös csomag tojás mellett még pár zacskó chips is hazakísért (van ám mákos chips is! Kár, hogy annyira nem jó). A 15 tojásból a főzés, festés, és legfőképpen a szállítás után, 3 darab maradt. Árpi javára legyen írva, hogy ő csak 2-t tört össze. Abból is az egyiket azért, mert végül meg akarta enni.
Időközben az is kiderült, hogy hiába van tele a fiók ragasztóval, ha a tojás összetörik, akkor azt nem lehet megragasztani…
Az én ötletem az volt, hogy az óvodai festékkel majd egy jót pancsolunk, ezért elő is készítettem mindent: leterítettem az asztalt, vizes és száraz törlőket helyeztem el a stratégiailag fontos helyeken, és szabaddá tettem az utat a zuhanyzóig. Húszperces előkészület után minden készen állt.
Árpi viszont közölte, hogy ő inkább filctollal szeretne rajzolni. De sebaj! Ami megvédi a lakást a festéktől, az a filctoll ellen is jó. Így cégül is leültünk tojást festegetni. Apu mindjárt meg is mutatta, miként lehet a tűzön ottfelejtett keményre főtt tojást két ujjal összeroppantani.
Mégsem volt felesleges az asztal letakarása. Ahogyan a szőnyegé sem.
Végül Árpi visszafogottan, de azért határozottan színt vitt a tojásokra. Majd pedig még szemeket is ragasztottunk rá. Ellentétben a korábbi ragasztóval összekötött hétvégi programokkal, ez a művelet nem járt végül hajvágással.
És íme!

Ezt megelőzően a Sema készített egy bárány-sütit. A formát és a receptet Magyarországról hoztuk még évekkel ezelőtt. Árpi pedig a füvet vágta hozzá. Az én feladatom pedig az volt, hogy kint őrködjek a konyha előtt, nehogy véletlenül bemenjek. Ennek a megelőzésnek köszönhetően a bárány sikerült, és finom lett. Árpi pedig 2 perc múlva megette.

- Vissza Isztambulba - Ramazán (Ramadán) és Cukor Ünnep 2011 befejezése (1.000)
- Zászlóbolt (1.000)
- Ramadán 2016 - Első nap (1.000)
- Áldozati Ünnep 2017 (1.000)
- Ünnepek és Ramadán a karanténban (1.000)
- Szomszédaink (RANDOM - 0.383)
Árpi filctollas tojásai szenzációsak!!!
Itthon csak barna héjú tojásokat kapni, nem tudom hova lettek a fehér tojatot tojó tyúkocskák.A kétféle, sőt akár háromféle ünneplésnek is meg vannak a maga szépségei. A mi családunk 3 vallási területen és két földrészen él, így mi is egy ünnepet többször megtartunk. A dekoráció is marad ameddig az utolsó ünnepnap el nem múlik, így néha hetekig van karácsonyi, húsvéti hangulat a lakásban.
Kellemes Húsvéti ünnepeket.
Köszönjük! 🙂
Nálunk a dekoráció addig szokott megmaradni, ameddig le nem esik. Áprilisban még lehet ablakban lógó Mikulást látni. Mert hát olyan aranyos, miért kellene leszedni. 🙂
Kellemes Húsvétot! 🙂