Hosszútávon nem lehet hotelben lakni. Ha viszont Törökországban hosszabb távon is szeretnénk maradni, akkor előbb-utóbb szükségünk lesz egy albérletre. Vagy egy sátorra.
Úgyhogy számolni kell vele, hogy bizony valahol laknunk kell. Persze ha nyertünk a lottón, akkor mindjárt komplett házat is vehetünk. De most maradjunk csak az albérletnél.
Török lakásokról úgy általában
A török lakások általában nagyobbak, mint amit Magyarországon megszoktunk. Legfontosabb a hatalmas nappali, amibe belefér a teljes rokonság és az összes barát. Hiszen a háziasszony otthon unatkozik, ezért minél több ismerőst hív meg. Mire a férj inkább bent marad hétvégén is dolgozni…
Gyakran két mellékhelyiség van. Egyik a vendégeknek.
Ha van elég hely, akkor még egy vendégszoba is helyet kap. Általában a nappalihoz közel, így a “családi részleg” el tud különülni. De persze a török építészek kreativitásában nincs hiány.
Az erély egy olyan dolog, amiből nem lehet elég egy török lakásban. Legalább kettő, de nem ritka az öt sem. Minél több, annál jobb. Bár mostanában terjed az úgynevezett francia erkély, ami valójában egy földigérő ablak. Bár ennek is vannak előnyei, de leginkább csak arra jó, hogy kiessünk rajta.
Isztambulban nagy, és könnyű tengert találni. Ugyan úgy, olyan lakást is könnyű találni, ahonnan látszik a tenger. Még akkor is, ha a part esetleg több tíz km-e van. A valódi tengerparti lakások ára viszont roppant magas.
Alapvető tudnivalók a törökországi albérletről
Bár elvileg bárki vehet ki albérletet, mégis elsősorban a török állampolgárokra van a rendszer tervezve. kezdve ott, hogy az ingatlanos csak törökül fog tudni beszélni. És azt is valamilyen tájszólásban.
Ahhoz, hogy külföldiként albérletet vegyünk ki, ahhoz legalább adószámra lesz szükség. És természetesen tartózkodási engedélyre (amihez természetesen lakcím is kell, de hát mi éppen most keresünk lakcímet).
Lakást csak ingatlanirodán keresztül lehet bérelni. Ezeket emlak-nak hívják, míg a benne ülő emberkét emlakcı-nak.
A lakás bérléséhez alá kell írni a szerződést, amiben mi 1 évet garantálunk, hogy nem költözünk ki.
Egyes tulajdonosok nem adnak lakást külföldieknek, mert félnek, hogy idő előtt otthagyják a lakást.
A lakások 99% bútorozatlan, és valamilyen szinten fel kell újítani. E miatt (is) valószínű, hogy legkorábban csak hetek múlva tudsz a lakásba beköltözni.
Szükséged lesz még egy török mobil telefonra is.
Hogyan keress albérletet?
Albérletet háromféleképpen lehet keresni:
- Kimegyünk az utcára, arra a helyre, ahol lakni szeretnénk, majd nézegetjük a házakat. Amelyikre nagy (általában sárga) felirattal a kiralık szót írták, az a kiadó lakás. Ezután már csak fel kell hívni az alatta levő számot.
- Az általunk választott területen bemegyünk az ingatlanoshoz (emlakcı), és elmondjuk, milyen lakást keresünk, és mennyiért.
- Az interneten. Pl. a Hürriyet Elmak oldalon. Itt a konuk, majd a kiralık-ot válasszuk.
Bárhogyis, előbb-utóbb mindenképpen az ingatlanoshoz jutunk. Aki majd úgyis közli, hogy az adott lakást már kiadták, de van helyette más… na jó, azért többségében még megvan a kiszemelt lakás, és meg is lehet tekinteni. Természetesen számoljunk azzal, hogy egy jó fél órás teázgatással egybekötött beszélgetésen is részt veszünk.
Ha eljutunk oda, hogy a kiválasztott lakást megnézzük, akkor mindenképpen jó alaposan tegyük meg. Kifejezetten figyeljünk oda a nyílászárok szigetelésére, a vízbefolyásokra. De érdemes a csapok, és a szekrények állapotát is átnézni.
A lakás majdnem biztos, hogy nincs bebútorozva. E mellett fel kell készülni legalább egy újrameszelésre is. Mindez azt jelenti, hogy legalább hetekig még nem fogsz tudni beköltözni.
Hűtő, mosógép, gáztűzhely és a többi eszközről neked kell gondoskodni. Ha mindez túl drága, akkor Kadıköy központjában tudsz venni használtat.
Amennyiben a lakás megtetszett, akkor az ingatlanos felhívja a tulajt, és meg lehet kötni a szerződést.
Milyen költségei vannak az albérletnek?
Jó ha tudod, hogy egy kiadó lakásban a bérleti díj az egyik legkisebb költség. A következőkkel kell számolnod:
- Bérleti díj. Ebből legalább 1 hónapot most előre oda kell adni. Egyes helyeken mindjárt 2 hónapot kérnek el. Viszont kb. 100-200 lírát mindjárt le is lehet alkudni. Nagyon is érdemes!
- Kaució. Leggyakrabban a bérleti díjjal megegyező összeg. Néha az “egyszerűség” kedvéért inkább dollárban vagy euróban kérik.
- Az ingatlanos díja. Ő az egy évi lakbér 12%-át kapja. Ezt le lehet alkudni 10%-ra, azaz kb. 1 havi díjra. Ugyan ezt a tulaj is kifizeti. Ah, de jó is ingatlanosnak! Nem csoda, hogy ennyi van Isztambulban!
Ezek az alapköltségek. Ehhez jönnek még az átíratási ceremóniák: tartózkodási engedélyhez (ennek áráról nincs adat), víz, gáz, elektromosság. Nem nagy összeg, de pl. ha a gáz le van plombálva (egy cérnaszállal rögzítve), akkor 250 TL-ért kijön a szakember hogy megnyissa a csapot (elvágja a cérnát).
További költségek:
- Havi közös költség
- Felújítási költség
- Ha még nincs, akkor mosógép, hűtő, gáztűzhely, stb…
- Bútorokat is kell szerezned
- Szükséged lesz még egy halom villanykörtére is
- Legyen nálad csavarhúzó és kalapács is
Jó ha tudod, hogy a tulajdonosnak lakható állapotban levő lakást kell neked biztosítanod. Ha valami alapvető dolog nem működik, akkor a javítási költségét (a tulajjal megbeszélve persze) le lehet vonni az albérlet árából.
Ha már megvan a lakás.
Ezeket érdemes tenned még a beköltözés előtt
- Zárcsere
- Festés, parkettázás, meg ami még kell
- Víz, villany
- WC-fedő csere
- Egy hatalmas takarítás
- Nézz át mindent. Most még egyszerűbb a javítás, és a költségek jó része a tulajra terhelhető. Kiemelten figyelj oda a nyílászárók szigetelésére, és a fal nedvesedésére!
- Meglévő szekrények megigazítása.
Amit nem tehetsz:
- Falat bontani vagy építeni
- Ajtókat, fürdőszobai berendezést, meglévő gáztűzhelyet, stb… cserélni. csak a tulajjal való megállapodás esetén
Tanácsok, ajánlatok
- Érdemes esős időben lakást keresni, mert akkor látjuk, hol folyik be a víz.
- A legfelső szinten a tetővel probléma lehet.
- A pince szintre lehet, hogy befolyik a víz.
- Törökországban a bútorok drágák. Viszont nagyon jó felfújható matracokat lehet venni ágynak, és ülőgarnitúrának is.
- A legjobb, ha saját gázfűtés (kombi) van a lakásban.
- Mindig alkudjunk, és mindenért! Inkább legyünk kicsit rámenősebbek, hogy hosszútávon csökkentsük a költségeinket. Végülis nem házasodni akarunk, csak megállapodni.
Egyéb módszerek
Mint látszik, az albérlet egyáltalán nem olcsó és egyszerű. Ha mindez túl nehéz, akkor érdemes lehet lakótársat keresni (ev arkadaş), mert ketten már mindjárt könnyebb. És persze a költségek is feleződnek. E mellett, ha a lakótársad török, akkor az adminisztrációs rész is egyszerűbb. Persze egy jó lakótársat találni nem egyszerű.
Hasznos szavak
- Ingatlan iroda – Emlak
- Ingatlanos – Emlakcı
- Kiadó -Kiralık
- Szoba – Oda
- Nappali – Salon
- Fürdőszoba – Banyo
- Négyzetméter – Metrekare
- Emelet – Kat
- Földszint – Zemin kat
- Pince – Bodrum kat
- Tető – Çatı kat
- Gázfűtés – kombi
- központ fűtés – merkez
- Lift – asansör
- Havi közös költség (takarítás, lift, stb…) – aydat
Ajánlott linkek
Egyéb
Ez az oldal várja a ti tapasztalataitokat is, hogy minél hasznosabb legyen. 🙂
Albérlet,
Szia!
Lehet, hogy csak számomra lényeges, de átlagosan mennyibe kerül egy hónapra az albérlet és a rezsi Európában és Ázsiában, külön-külön. Gondolom, a zsúfolt, “trendi” helyeken drágábbak a lakások, de mi van a kevésbé nyüzsgős városrészekkel. Például, ti hol éltek?
1000 TL/hó alatt nagyon nehéz lakást találni. Vagy nagyon kint vannak a világ végén. Az ázsiai oldal olcsóbb, viszont nem olyan rossz a közlekedés. Persze csak akkor ha a lakás és a munkahely is a Boszporusz közelében van. Különben naponta akár 4(!!) órát is el lehet utazgatni.
Azt lehet mondani, hogyha rendes lakást szeretnél, akkor 1000-2000 TL között találsz. Ajánlott a hurriyet emlak a kereséshez.
Mi Beşiktaş-ban vagyunk, és ez roppant drága a diákok miatt, akiknek minden mindegy, csak tető legyen. Nagyon kis lukakat árulnak drágán. Ezzel szemben pl. Kadıköy jó hely, és ott mindjárt van hajó is.
Rezsi: a víz olcsón megúszható. Akár kevesebb, mint 30 TL/hó is lehet. Villany hasonló, ha nem internetezel egész éjjel. 🙂
A gáz tud drága lenni, főleg ha rosszul szigetel a ház (ami nagyon gyakori). Olyankor havi 300 Tl fölé is simán felmehet. Erre figyelni kell.
Éppen ezért érdemes kombi-s lakást választani, ahol te szabályozod, mennyire legyen meleg. A merkez állítólag olcsóbb, de az ismerőseim nem így tapasztalják..
Köszi!
1000 TL??? Az 100.000 Ft, csak a bérlés?? Az jó drága. A törökök ezt meg tudják fizetni? Mondjuk, lehet, hogy itthon is ilyen a helyzet Bp-en, csak én még nem tudok róla..
Nem drága, mert az az alsó határ…
Persze, roppant drága. Általában 1 ember fizuja elmegy a lakásra. Egyedül nem is tudsz lakni. Ezért szoktak lakótársat keresni.
Otthon az a különbség, hogy kicsi a város. Ott már mindenki morog, ha 20 percnél többet kell utazni a belvárosért. Ez lenyomja az árat. Meg sok a panel, ami lényegében ugyan az mindenhol. De egyébként ott is egy ember fizetése teljesen a lakásra megy.