A városállamok korának egyik nagy előnye az volt, hogy minden város saját királyságot mondhatott magának. Így pedig saját palotával is büszkélkedhetett. Nem volt különb az ókori Büzantion sem, akinek így természetesen volt saját királyi palotája. Sőt! Egyenesen fellegvára!
A blogot folytatjuk, amint kifogytak a buborékok a pezsgőből (kb. január 11.) Új iránnyal, új témákkal. 🙂 Addig is Boldog Új Évet mindenkinek! 🙂 Közben itt Isztambulban nagyon tombol a karácsonyi/újévi hangulat! 18 fok van, süt a nap, és kint fekszünk a tengerparton. Leginkább azért, mert minden zárva van. Így az online leárazások és a virtuális mikulás sapkákon kívül más nem utal arra, hogy nagy karácsonyi bevásárlási láz lenne.
Rómát hivatalosan i. e. 753-ban alapították. Az utolsó római várost, Vonitsát 1479-ben foglalták el a törökök. A birodalom 2232 évet élt meg.De nemcsak éveket, hanem sok-sok-sok-sok eseményt is megélt. A természeti katasztrófák közül a 79-es Vezúv kitörését mindenki ismeri. Ennek legfontosabb (pontosabban legismertebb) hatása, hogy elpusztult Pompeii, Herculaneum és Stabiae városa.A Vezúv környéke sűrűn lakott és gazdag vidék volt. Nemcsak ennek nagyrésze veszett el, de a Sarno folyó medre is megváltozott, és a tengerpart is…
Az a szó, hogy bizánci nem a bizánciak ötlete volt. Sőt! Ők valószínűleg igencsak furcsán, megdöbbenve néztek volna bárkire is, aki így hívja őket.Az elnevezést 1557-ben (azaz bőven a birodalom 1453-as bukása után) Hieronymus Wolf német történetíró találta ki. Mégpedig azért, hogy megkülönböztesse az ókori, Róma központú Római Birodalmat a középkori Konstantinápoly központú birodalomtól. Ez utóbbi is a Római Birodalom volt, mégis sok tekintettben teljesen más. Az ok érthető, hogy Wolf úr szeretett volna valamit…
-“…És akkor a törökök átjutottak a falakon! Megtámadtak mindenkit, és felgyújtottak mindent! Volt ott nagy jajgatás, nagy kiabálás, és nagy tűz is!Egytől egyik levágtak mindenkit. Hegyekben voltak az emberek az utcákon, és a templomokban is…Itt a vége a Római Birodalomnak….”-“És boldogan éltek, míg meg nem haltak?”-“Nem nem nem! Most mondtam, hogy mind meghaltak. Vége. Nincs tovább.” De tényleg vége? Tényleg nem maradt senki?
A korona egy latin eredetű szó, ami koszorút, virágfüzért jelent.
Ez a blog nem jöhetett volna létre az írás és az internet nélkül. Ma már nehezen tudnánk az életünket e kettő nélkül elképzelni.De ez nem volt mindig így! Az emberek évezredekig nagyon jól megvoltak anélkül, hogy bármit is le akartak volna írni. Végül is minek azt leírni, hogy “Vigyázz! A tigris harap!” Akik tigrisek között élnek, ezt tudják. Aki pedig most lát először tigrist… hát az is hamar megtanulja. De aztán eljött az idő, amikor…
A Pártus Birodalmat i. e. 247-ben alapították. És bár elég komoly területet uraltak több, mint 400 évig, és a rómaiak sem tudtak rajta felül kerekedni, valójában nem volt az a típusú birodalom, amiként a birodalmakat ismerjük. A birodalom nem volt központosított. E miatt a rómaiak hiába foglalták el a fővárost (Ktésziphónt) háromszor is (116-ban 165-ben és 198-ban), ez nem okozott különösebb fennakadást a rendszerben. A Pártus Birodalom valójában népek, királyságok és városállamok gyenge halmaza volt.…
Mustafa Kemal Atatürk a Török Köztársaság első elnöke. Egyben a Török Köztársaság megalapítója. De nemcsak egy köztársaságot hozott létre Európa és Ázsia (és Afrika) találkozásán. A törökök az ország újjászületését köszönhetik neki. És még nagyon-nagyon-nagyon-nagyon sok mindent. Köztük pl. a latin ábécét, vagy a női szavazójogot. Mustafa Kemal Atatürk, akinek a Török Köztársaság köszönhető, és akit a Törökök Atyjának is hívnak 1938. november 10-én 10:05-kor halt meg.