Itt a vége!

Biztos észrevettétek, hogy az utóbbi időben egyre inkább lelassult a blog frissítése. És már hosszú ideje a témák sem olyan változatosak, mint régebben.2017-ben megpróbálkoztam azzal, hogy az egyszerű napi megjelenések helyett inkább hetente jelentkezek, mélyebben beleásva magamat 1-1 témába. Ezzel azt reméltem, hogy időből is nyerek egy kicsit, és nektek is érdekesebb témákat tudok nyújtani. Főleg olyanokat, amelyek nehezen fellelhetőek.Nos igen, ezek egyre nehezebben lelhetők fel, egyre több kutatást, és leginkább időt igényeltek. Hiába heti…

A birodalom bukása

Az elmúlt időszakban a fő témakörünk a Bizánci Birodalom (alias Keletrómai Birodalom) volt.A Nyugatrómai Birodalom bukását nagyjából megtanultuk az általános iskolában. A Keletrómairól meg úgy általában nem tanultunk semmit.Az internet korában persze az érdeklődök hamar megtalálják, a Keletrómai Birodalom 1453-ban bukott meg, amikor az Oszmánok elfoglalták Konstantinápolyt. Tehát a nyugati oldalt a germánok döntötték meg, a keletit pedig a törökök. Tiszta sor. Azért az kicsit meglepő, hogy mindkét esetben olyan csoport döntötte meg az ismert…

Isztambuli paloták – 4. rész

Miután 1453-ban II. Mehmet elfoglalta Isztambult, bizonyára megnézte a várost és bejárta a palotákat is. De utána mi történt? Még ha gyorsan ki is takarítottak és a szultán felülhetett a trónra (vagy hozatott egyet magával), hosszú távon a palota biztosan nem volt alkalmas arra, hogy a lakjon és uralkodjon. A berendezkedés, hivatalnokok beköltöztetése, stb.. mindenképpen időbe tellett. Nem is beszélve a hárem áthozataláról!És mindemellett még a palotát is úgy kellene átalakítani, hogy az illeszkedjen a…

Isztambuli paloták – 2. rész

Az előző részben megnéztük a Bizánci Birodalom (született Római Birodalom) központi palotáit: a Nagy Palotát (vagy Konstantin Palotáját), a Boukoleon Palotát és a Blachernae Palotát. Ezen hivatalos paloták mellett rengeteg volt még a birodalomban és így Konstantinápolyban is és a környékén. Bár a Falon kívül nem volt érdemes építkezni, főleg nem fából. Ha egy felfegyverzett fáklyás turista csapat megtámadta a várost, akkor bemelegítésként mindig a környéket rabolták végig. Így ezekből nem sok maradt mára.Persze megvan…

B. U. É. K.

A blogot folytatjuk, amint kifogytak a buborékok a pezsgőből (kb. január 11.) Új iránnyal, új témákkal. 🙂 Addig is Boldog Új Évet mindenkinek! 🙂 Közben itt Isztambulban nagyon tombol a karácsonyi/újévi hangulat! 18 fok van, süt a nap, és kint fekszünk a tengerparton. Leginkább azért, mert minden zárva van. Így az online leárazások és a virtuális mikulás sapkákon kívül más nem utal arra, hogy nagy karácsonyi bevásárlási láz lenne.

A Bizánci Birodalom és a természeti katasztrófák

Rómát hivatalosan i. e. 753-ban alapították. Az utolsó római várost, Vonitsát 1479-ben foglalták el a törökök. A birodalom 2232 évet élt meg.De nemcsak éveket, hanem sok-sok-sok-sok eseményt is megélt. A természeti katasztrófák közül a 79-es Vezúv kitörését mindenki ismeri. Ennek legfontosabb (pontosabban legismertebb) hatása, hogy elpusztult Pompeii, Herculaneum és Stabiae városa.A Vezúv környéke sűrűn lakott és gazdag vidék volt. Nemcsak ennek nagyrésze veszett el, de a Sarno folyó medre is megváltozott, és a tengerpart is…