Nem is olyan régen már írtunk a török sajtokról. De akkor még csak nagy általánosságban.
Most viszont egy konkrét sajtfajtával, egy érdekessel fogunk jobban megismerkedni. Ő a Labne.
Teljes török nevén labne peyniri. Ő egy lágy, kenyérre kenhető sajt. Csakhogy a törökök nagyon sokszor nem szokták a kenyérre kenni. De még csak nem is sajtként használják. Hanem főzéshez!
Bár a neve sajt, de legtöbbször joghurtnak szokták fordítani. Ezen a ponton már nehéz meghúzni a határt a között, hogy mi az, ami még sajt, mi az, ami joghurt. Esetleg inkább tejföl, vagy más tejtermék.
És a fordításban még további csavar is van, mert sokszor őt görög joghurtnak hívják. Mivel nagyon sok országba a görögök vitték magukkal. De pl. Mexikó a szíreknek köszönheti. Ott száraz joghurtnak hívják (valószínűleg inkább szűrtnek, csak a fordító program megint vicces kedvében van).
Csakhogy az, amit Európa görög joghurtnak ismer, azt a törökök süzme yoğurt-nak mondják, azaz szűrt joghurtnak. Vagy kese yoğurt-nak, ami pedig zacskósat jelent (a zacskó egy szűrési technika – ezt a joghurt állagot ma legkönnyebben úgy érhetjük el, ha pelenkán(!) keresztül szűrjük meg a tejet).
Tehát a kettő nem ugyan az. Márcsak azért se, mert ugye az egyiket sajtnak hívjuk, a másikat meg joghurtnak. Ráadásul a joghurt kerek dobozban kapható, míg a sajt szögletesben.
Valójában nincs olyan hatalmas különbség köztük, csak az állaga egy kicsit mást. Még a kalóriamennyisége is majdnem megegyezik. A tényleges eltérést a felhasználásban találjuk meg.
A labne (vagy labni, lebni) eredetét nem tudjuk biztosan. Valahonnan Anatólia-Közel-Kelet-India térségéből származik. Ezeken a területeken számos változatban találkozhatunk vele. Pl. kis golyókat formálnak belőle, amit megfűszereznek és olívaolajban tárolják. A sajtot (joghurtot) pedig nemcsak tehéntejből, hanem akár tevetejből is.
Tehát a labne nagyon elterjedt. És azon kívül, hogy kenyérre lehet kenni (mert mégiscsak krémsajt), nagyon sok mindenre használható. Főleg sütemények készíthetőek belőle. Ezen a weboldalon egy egész kategória szól arról, hogy mely ételekbe lehet a labne-t felhasználni. Pontosabban melyekben elengedhetetlenül fontos alapanyag.
Leginkább a krémes süteményeknél, tortáknál találkozhatunk vele. De olyanokban is roppant fontos, mint egyes börek félék, pogácsák, vagy szószok. És a tiramisunak is az alapja.
A gyerekes szülők is gyakran találkoznak a labne-vel. A 6 hónapnál idősebb babák ételébe is ő kerül, vagy ő adja az alapot.
Tehát láthatjuk, hogy a labne olyan a konyhában, mint máshol a szigetelőszalag: mindenre jó, minden problémát megold.
No de ha nincs a sarkon török kisbolt, akkor hogyan lehet házilag labne-t előállítani.
Ehhez két fontos dologra lesz szükségünk: sajtra, és tejre. Meg egy kis melegre. Tehát most decemberben ne az utcán próbálkozzunk vele, hacsak nem lángol éppen a kerület.
Sajnos azért a sajt nem teljesen mindegy, hogy milyen. A receptek szerint a beyaz peynir, azaz a Tradicionális török sajt szükséges hozzá. Ezt lehet a görög feta-val is pótolni. De az extrémgasztrósok megpróbálkozhatnak mással is. Mondjuk egy jó kemény kecskesajttal… Hátha…
A tej esetében már megengedőbb a recept. Itt elég az, hogy a tej még szaporodásra képes legyen, ne pedig valami agyonütött változatot használjunk. Mi itt, Törökországban, könnyen kapunk olyan hagyományos tejet, ami 1-2 nap alatt megromlik. Ez se tehénillatú már, de azért közelebb áll a természeteshez, mint az a papírdobozos, amit akár vulkánba is lehet dobni, akkor sem lesz baja. Nem tudom, Magyarországon miként, és merre tudnátok hasonlót beszerezni….
A labne elkészítési útmuatót a megtévesztő nevű royalkuki.com oldalon találtuk. Itt 1 liter tejhez 20 gram sajtot ajánl. Lényegében nekünk csak a sajtban lakó baktériumra van szükségünk. Ezért is lehet mással is kísérletezni, hátha valami érdekes eredményt kapunk (és szemben a sütögetéssel, mégha nagyon el is rontjuk, akkor sem ég le a lakás).
Ha a tej pasztőrözött, akkor csak 40-45 fokosra kell felmelegíteni. Ha viszont frissen jött ki a múúúúúúúúból, akkor ajánlott jó alaposan felforralni.
A 40-45 fokos meleget nem nehéz eltalálni. Íme néhány útmutató a pontos hőmérséklet teszteléséhez.
- Ha bugyog, akkor túl meleg.
- Ha fekete füst száll fel belőle, akkor túl meleg.
- Ha belerakunk egy macskát, és nyomban kihullik a szőre, akkor is túl meleg.
- Ha pingvinek korcsolyáznak rajta, akkor viszont túl hideg
A még meleg tejbe beledobáljuk a jó apróra összevágott/morzsolt/darált sajtot, majd jól elkeverjük. Mivel a joghurtkultúra innen ered, az a legjobb, ha a bacik minél több helyre eljutnak.
Utána fedjük le, és tegyük be a sütőbe.
Előtte azért nem árt megnézni, hogy a sütő üres-e. Nem jó, ha éppen pogácsa sütkérezik benne. Mindenképpen kihűlt sütőnk kell, hogy legyen. A joghurt baciknak a 36 fok az ideális hőmérséklet
Tehát kukkantsunk be a sütőbe. Amennyiben onnan egy elrejtett szerető kukucskálna vissza, csapjuk rá a sütőajtót, és csavarjuk fel a hőmérsékletet 220 fokra! Majd toljunk egy szekrényt a sütőajtó elé.
Itt kb. 5 órát kell várakoztatni. Ezután a hűtőbe kerül, szintén kb. 5 óráig. Most viszont egyúttal a szűrést is elvégezzük:
Válasszunk egy jó nagy edényt. De azért csak akkorát, hogy beférjen a hűtőbe. Erre tegyünk egy nagyméretű szűrőt. A szűrőre pedig egy olyan textilliát, amit nem sajnálunk, de azért nem is a felmosórongy szerepét töltötte be eddig. Ennek a ruhának fontos szerepe van, mert ettől függ majd a joghurtunk sűrűsége. Ha vékonyabbak a szálak (kisebbek a lukak), akkor sűrűbb joghurtunk lesz. És fordítva.
– Jó napot szomszéd! Kölcsön tudná adni a selyemingét?
A sütőből kivett tejet-joghurtot erre a szűrő+ruha kombinációra öntsük rá. Ha jól csináltunk, akkor szépen-lassan az edénybe fog csöpögni. Ha viszont rosszul csináltuk, akkor mostanra úszik az egész lakásunk.
Így, ebben az állapotban, csöpögve várjon az egész szerkezet a hűtőben 5-6 órát. Utána már készen is lesz a labne sajtunk/joghurtunk.
Mindenkinek jó kísérletezgetést. Utána süssetek belőle böreket! 🙂
Labne peyniri,- Házisajt (1.000)
- Mindenféle fura sajtok (1.000)
- Kaşar Peynir (0.813)
- Hogyan rontsuk el a rántott sajtot? (0.813)
- Ahol a kultúrák találkoznak: a konyha (0.813)
- Csípős kínálat (RANDOM - 0.187)
3 hozzászólás a(z) Labne peyniri bejegyzéshez
Vélemény, hozzászólás?
- (Linkajánló)
- Gyűjtemény török nyelvtanulóknak
- Internetes török nyelvtanulás
- Kolay Türkçe Török-magyar barátság klub török nyelvkönyve
- Osmanlica – Oszmán nyelvtanulás
- Török betűk gépelése ha nincs a gépeden
- Török karakterek gépelése
- Török nyelv
- Török nyelvtan
- Török tanulással kapcsolatos anyagok
- Török-angol szótár
- Török-magyar online szótár
- !!! Veszélyes időszakban jelentkezzünk be a konzuli nyílvántartásba, hogy vészhelyzet esetén segíthessenek nekünk !!!
- A Magyar köztársaság Főkonzulátusa – Isztambul
- A Magyar Köztársaság Nagykövetsége – Ankara
- Bejutás az isztambuli Sabiha Gökçen repülőtérről egyszerűen, gyorsan és magyarul
- Chili & Vanilia – Kedvenc isztambuli éttermeim
- Istanbul's cats
- Istanbul-i utazások
- Istanbul-pedia (angol)
- Isztambul Enciklopédia
- Isztambul hajók és komp menetrend
- Isztambul hangjai
- Isztambul régen – fényképek
- Isztambul számokban (angol)
- Isztambul tartózkodási engedély kérése (Yabancılar Şube – İstanbul Emniyet Müdürlüğü)
- Ki az a Feyyaz?
- Milyenek a török pasik?
- Orient Express, Török – Magyar kulturális hírportál
- Terebess fűszerkalauz
- The History of Byzantium (angol blog)
- Török gyorstalpaló: tények és tévhitek 35 izgalmas pontba szedve
- Török receptek magyarul (Ízmorzsák Elif módra)
- Törökországi hotelek, árak, ajánlatok összehasonlítása
- Utazás Fórum – Törökország
- Yunus Emre Budapest
- (Linkajánló)
- 7 hegy városa (angol)
- Anatólia történelme
- Atatürk
- Atatürk reformjai
- Bizánci Birodalom
- Hettita Birodalom
- Isztambul
- Isztambul múzeumai
- Isztambul múzeumai (angol)
- Isztambul története
- Isztambuli templomok listája (török)
- Janicsár
- Konstantinápoly eleste
- Magyar–török háborúk
- Mohácsi csata
- Nagy Konstantin
- Oszmán Birodalom
- Oszmán hadsereg
- Szeldzsuk törökök
- Szulejmán Szultán
- Török függetlenségi háború
- Török háborúk Magyarországon
- Török jövevényszavak a magyar nyelvben
- Török-iszlám építészet Magyarországon
- Törökök
- Törökország
- Törökország csatlakozása az Európai Unióhoz
- Törökország történelme
- Walls of Constantinople (angol)
Joghurtot szoktam zsíros tejszínnel összekeverni és ahogy írod lecsepegtetni. Kicsit más mint a labne sajt, de ha nincs megfelelő friss tej, akkor ezzel a megoldással is finom. Én az újhagyma apróra vágott zöld szárát szoktam hozzá keverni. Családom imádja.
Jó ötlet, én is kipróbálom! 🙂